profil

Głód na świecie

drukuj
poleca 83% 741 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głód na świecie

Głód jest to zjawisko niedożywienia, w którym przez jakiś czas człowiek nie otrzymuje pokarmu. Ludzie nie posiadający wykształcenia nie mają pracy, wiec nie mają jedzenia. Z pewnością nikt nie lubi jak się idzie ulicą i ktoś porosi o jedzenie albo o pieniądze. Głód występuje przeważnie w krajach ?trzeciego świata? w Etopi czy też Zambia. Występuje on także w Indiach i Chinach. Co 3,6 sekundy ktoś umiera z głodu. Ok. 815 milionów ludzi w świecie cierpi głód i niedożywienie. 1/12 ludzi na świecie choruje z niedożywienia, w tym 160 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. 5 mln dzieci umiera co roku na świecie z powodu głodu i niedożywienia, a aż 18 tys. dziennie! W roku 1992 była najpoważniejsza susza, która dotknęła Afrykę Południową . Następnie były ulewne deszcze i niewłaściwa polityka prowadząca do wielkiego obniżenia liczby ludności, spowodował to głód. Jest to największa klęska głodu w Afryce Południowej. Przyczyną tego nie była klęska żywiołowa lecz to, iż ludność jest w tym regionie biedna i stąd bardziej podatna na wpływy niekorzystnych czynników, niż kiedykolwiek przedtem.
Bogate kraje produkują więcej żywności, niż jej potrzebują. W Europie magazynujemy tysiące ton żywności, ponieważ mamy jej za dużo. Często jest tak, iż z biednych krajów eksportowana jest żywność do krajów bogatych dla zdobycia pieniędzy.
Prawda jest taka, że w krajach, których mieszkańcy umierają z głodu, uprawia się zboża, które są następnie eksportowane i przerabiane na paszę dla zwierząt hodowlanych krajów zachodnich. Etiopia dotknięta klęską głodu w 1984, uprawiała w tym czasie zboża z przeznaczeniem dla europejskich zwierząt hodowlanych, podczas gdy jej ludność umierała z głodu.
A oto kilka przykładów tego niesłychanego marnotrawstwa człowieka:
1. Z tego samego kawałka ziemi, można uzyskać pokarm sojowy dla 60 osób, lub zaledwie 2 osób spożywających pokarm mięsny.
2. Amerykańskie krowy każdego roku zjadają ilość pokarmu, którą można byłoby wyżywić wszystkich mieszkańców Indii oraz Chin (razem 2mld), czyli 1/3 ludzkości!
3. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość pokarmu roślinnego na świecie (w 90 proc. konsumowanego przez zwierzęta) wystarczyłaby na wyżywienie 17mld ludzi. Niezależne dane organizacji ekologicznych wskazują nawet na liczbę 27 mld...


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
7.4.2011 (17:09)

Wraz z rozrastaniem się populacji ludzkiej, pojawił się problem głodu. Nie wynika z niedostatecznej ilości pożywienia na świecie.

Światowe rolnictwo produkuje 17% więcej kalorii na osobę niż 30 lat temu.
Największe klęski głodu w historii wynikały z suszy, niekorzystnych działań politycznych, także z plag (insekty, mikroorganizmy), które nawiedzały całe regiony geograficzne. W wielu przypadkach klęski głodu spowodowane były przez człowieka i noszą miano ludobójstwa. Etiopia jest krajem, z którym nieodłącznie kojarzy się biedę i klęski głodowe. Gospodarka Etiopii opiera się w przeważającej części na rolnictwie. To, oraz klimat panujący w tej strefie, przyczyniło się w latach 1984-1985 do klęski głodu, która dotknęła 8 milionów osób, zabijając ponad milion ludzi.
Pierwsza udokumentowana klęska głodu miała miejsce w Europie Zachodniej i wpłynęła na upadek Rzymu. Pomiędzy IV a VIII wiekiem n.e. populacja Rzymu zmniejszyła się o 90%, zarówno w wyniku niskich plonów jak i rozprzestrzeniającej się dżumy.

Podsumowując - aktualnie 925 milionów ludzi na świecie ludzi jest niedożywionych. Kraje, które są najbardziej dotknięte przez ten problem to Korea Północna, Madagaskar, Jemen, Etiopia, Erytrea, Mozambik, Tanzania, Ruanda, Uganda, Sudan, Zair, Republika Konga, Angola, Zambia, Zimbabwe, Botswana, Indie oraz Haiti. W niektórych krajach wynika to nie tyle ze słabej gospodarki i susz, co z panujących konfliktów. Tak jest m.in. w Sudanie, gdzie od 50 lat trwa konflikt między południem a północą kraju. Natychmiast potrzebna jest pomoc dla najbiedniejszych, którzy umierają z głodu. Świat musi zwiększyć produkcję żywności o ponad połowę, inaczej czeka nas katastrofa

Rozkład materiału