profil

Pieśń Zemsty Konrada Scena Więzienna Dziady Analiza i Interpretacja

poleca 79% 990 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

ZS1Milanówek2b

W scenie więziennej opisanej w trzeciej części ?Dziadów? Adama Mickiewicza znajdujemy kilka pieśni. Wśród nich jest utwór Konrada nazwany pieśnią zemsty. Autor tego utworu jest jednym z głównych bohaterów trzeciej części ?Dziadów?. Jest to młody mężczyzna zatroskany o los ojczyzny. Wraz z przyjaciółmi został aresztowany. Pieśń zemsty składa się z czterech strof różniących się ilością wersów. Mówiąc o pieśni, podmiot mówiący używa personifikacji. ?Pieśń ma była już w grobie?, ?I jak upiór powstaje krwi głodna?, ?Pieśń mówi?. Występują powtórzenia takie jak: ?krwi żąda?, ?zemsta?. Służą one podkreśleniu uczuć podmiotu mówiącego. Konrad czuje nienawiść do ciemiężycieli narodu polskiego. W pierwszej strofie, bohater mówi o swojej pieśni i o pragnieniu zemsty na wrogach. Mściciel dąży do celu za wszelką cenę.
Jest gotów zerwać ze swoimi dawnymi przekonaniami i zasadami postępowania.
Myśl tę potwierdza cytat:
?[...] zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga?.
Konrad ożywiając pieśń mówi o swoim celu.
Utwór macharakter pieśni tyrtejskiej wzywającej rodaków do walki z wrogiem.
?Komu tylko zapuszczę kły w duszę,
Ten jak ja musi zostać upiorem?

W trzeciej strofie znajduje się naturalistyczny opis zemsty. Przedstawia on egzekucję wroga konającego przed autorem pieśni i jego sojusznikami. Potwierdzają to słowa ?Ciało jego rozrąbiem toporem?.
W pieśni zemsty odnaleźć można elementy ludowości. W utworze Konrada jest mowa o upiorach rozprawiających się z nieprzyjacielem. Można wyciągnąć wniosek, że Konrad dla spełnienia zemsty pragnienie wyzwolenia dzikości w ludziach. W ten sposób autor pragnie krwawej zemsty związanej z upiorami.
Ostatnia strofa przedstawia potępioną duszę nieprzyjaciela. Konrad pragnie wydusić nieśmiertelność wroga.
Podsumowując stwierdzam, że Konrad na podstawie tej pieśni okazał się wielkim buntownikiem odrzucającym wszelkie zasady i normy postępowania. Jego zemsta, choć w słusznej sprawie jest niezmiernie okrutna. Potwierdzają te słowa opinie współwięźniów Konrada: ?to jest pieśń pogańska?, ?to jest pieśń szatańska?.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
1.12.2016 (20:26)

Byłoby fajnie, gdybyś poprawił błędy ze znakami zapytania zamiast cudzysłowiu.
Przydatna praca, dziękuję za pomoc :)

Teksty kultury