profil

Znaczenie osiągnięć cywilizacji Starożytnego Wschodu dla współczesności

poleca 85% 345 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Sumerowie Sumerowie

W odpowiedzi na temat zadanej pracy stwierdzam, iż osiagnięcia cywilizacji Sarozytnego Wschodu mają niewyobrażalne znaczenie dla współczesności. Gdyby nie te pierwsze wynalazki, kto wie czy obecnie, żylibyśmy w takiej rzeczywistosci jaką mamy obecnie. Wiele czynników cywilizacyjnych ukształtowanych w Starożytności - w takiej czy innej formie - przetrwały do naszych czasów. W dalszej części pracy postaram sie poprzeć moja tezę odpowiednimi argumentami.
Uważam, że najważniejszym wynalazkiem kulturowym ludów Starożytnego Wschodu jest pismo, stworzone przez Summerów w IV tysiącleciu przed Chrystusem. Wprowadzenie pisma umozliwiło zapisywanie dzieł literackich, archiwizację informacji, usprawniłoo politykę i prawo państw. Moim zdaniem pismo ma nieprzecietny wkład w rozwój kultury.
Drugim osiagnięciem jakie przytoczę jest miasto - państwo. Wykształciły się tam grupy społeczne. Silne podziały majątkowe przetrwały do czasów współczesnych.
Kolejnym osiągnieciem nierozerwalnie związanym z państwem jest prawo. Niewyobrażalnym krokiem naprzód było zastosowanie prawa Taliamu (oko za oko, zab za ząb), ktore wystapilo po raz pierwszy w Babilonii w Kodeksie Hammurabiego. Sporym jak na tamte czasy posunięciem do przodu było częsciowe równouprawnienie kobiet w Indiach. Dało to początek Ruchowi Wyzwolenia Kobiet.
W Egipcie rozwijało się wiele nauk. Na przykład zwyczaj mumifikowania zwłok posłuzył do rozwoju sztuki medycznej a w szczególności chirurgii. Najwieksze postepy zrobiono w trapanacji czaszki oraz poznaniu budowy i funkcji serca, które stanowią podwaliny współczesnej kardiologji.
Przykłady przytoczone przezemnie w dotychczasowej pracy to jeszcze nie wszystko. Cywilizacje Starozytnego Wschodu zapoczatkowały istnienie i działanie handlu oraz armii. Juz w tamtych czasach stworzono solidne fundamenty obecnego porzadku świata. jak najbardziej na miejscu jest rzymskie powiedzenie: "Ex Oriente lux" czyli "Światło płynie ze Wschodu".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata