profil

Podstawowe pojęcia z Fizyki

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01
poleca 84% 2266 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

FIZYKA jest najbardziej podstawową nauką przyrodniczą zajmującą się badaniem praw przyrody. Jednym z najważniejszych zadań fizyki jest poznanie fundamentalnych i uniwersalnych własności materii. Współcześnie fizyka łączy w jedną całość wszystkie nauki przyrodnicze. Realizacja tej integrującej roli fizyki oparta jest na dwóch niezwykle ważnych zasadach:
- Jednolitość materii
- Powszechność praw fizyki
Obie zasady są wszechstronnie potwierdzone przez doświadczenie.

Najistotniejsze cechy metody naukowej fizyki:
- Ścisłe, ilościowe formułowanie wyników eksperymentu i wniosków ogólnych
- Poszukiwanie praw przyczynowych
- Sprzężenie doświadczenia z teorią

ZJAWISKIEM FIZYCZNYM nazywamy każdą zmianę w otoczeniu, którą można zaobserwować za pomocą zmysłów, czy też przyrządów.

WIELKOŚCIĄ FIZYCZNĄ nazywamy każdą mierzalną cechę zjawiska lub ciała.

EKSPERYMENT jest to zabieg badawczy polegający na celowym wywołaniu określonego zjawiska w warunkach laboratoryjnych, aby je następnie obserwować i przeprowadzić pomiary.

POMIAREM nazywamy przyporządkowanie danej wielkości fizycznej pewnej liczby, zwanej wartością tej wielkości. Przyporządkowania tego dokonuje się zwykle przy pomocy przyrządu pomiarowego, który umożliwia porównanie wielkości mierzonej z wielkością wzorcową tego samego rodzaju uznaną za jednostkę.

PRAWO FIZYCZNE to zgodne z wynikiem pomiarów i doświadczeń stwierdzenie wyrażające w sposób matematyczny związek między wielkościami fizycznymi opisującymi dane zjawisko.

TEORIĄ FIZYCZNĄ nazywamy zbiór zapisanych w postaci matematycznej praw fizycznych odnoszących się do obiektów określonego typu, uzupełniony określeniami i pewnymi warunkami.

Kryterium przydatności teorii fizycznej jest zawsze ilościowa zgodność jej przewidywań z faktami doświadczalnymi.

Zbudowanie możliwie dokładnej przyczyny potwierdzonej przez realne fakty teorii naukowej jest głównym celem i umieszczeniem określanego etapu badań.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta