profil

Odrodzenie

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odrodzenie zaczęło się w 14 w. we Włoszech, a w Polsce pierwsze oznaki tej nowej epoki pojawiły się pod koniec 15 wieku. Przybywali wtedy do Polski wybitni cudzoziemcy i popularyzowali nowe prądy. Wzory kulturowe i literackie. Rozpowszechnił się mecenat. Nastąpiło skupienie uwagi na sprawach doczesnych, ważna była dbałość o rozwój własnego języka, pęd do kształcenia. Zrodziły się nauki humanistyczne, a w centrum zainteresowania humanistów stanął człowiek. Uwczesny filozof Terencjusz wypowiedzial haslo humanistow: " Człowiekiem jestem i nic co ludzki nie jest mi obce".

Jan Kochanowski żył i tworzył w epoce odrodzenia (1530-1584). Urodził się w Sycynie, studiował w Akademii Krakowskiej, we Włoszech, podróżował. Po powrocie do Polski poświęcił się służbie dworskiej i otrzymał tytuł sekretarza królewskiego. Po 10 latach zrezygnował z kariery, ożanił się z Dorotą Podlodowską i osiadł w Czarnolesie. Pisać zaczął już wcześniej ale dopiero tu nastąpił rozwój jego twórczości. Napisał pieśni, hymny, fraszki, treny, również jest autorem tragedii wg wzoru antycznego. Nazywamy go ojcem polskiej poezji, bo jako pierwszy zaczął pięknie pisać po polsku (stworzył język poetycki).

Humanista jest to znawca literatury antycznej, przedstawiciel okresu odrodzenia, człowiek posiadający obszerną wiedzę w zakresie z przedmiotów humanistycznych, nie skrzywdzi świadomie żadnej istoty żywej.

Humanizm jest to postawa wyrazajaca sie w uznaniu czlowieka za najwyzsza wartosc.

Humanitaryzm jest to niesienie pomocy drugiemy czlowiekowi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata