profil

Streszczenie "Mitu Tebańskiego".

poleca 86% 278 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Inspiracją do napisania przez Sofoklesa ?Antygony?, był mit Tebański, opowidajacy niesczesliwe dzieje rodu Labdakidow. Dramat ow rozpoczyna się w Tebach, gdy pewnego dnia, Król Lajos slyszy przepowiednię, iż zginie z rąk własnego syna. Kiedy więc jego żona - Jokasta rodzi mu potomka, lajos postanawia go zgładzić. Rozkazuje służącemu, wynieść dziecko w góry i tam je porzucic. Sluga, nie ma jednak serca zostawic noworodka i przekazuje je pochodzacemu z Koryntu pasterzowi, który z kolei oddaje je na wychowanie bezdzietnym władcom swej krainy - Polibosowi i Meropie. Para przyjmuje dziecko, nadając mu imie Edyp, i wychowując jak wlasnego syna.Nie zdradzają jednak chłopcu jego prawdziwego pochodzenia.
Gdy Edyp konczy 18, lat, postanawia za wszelka cene dowiedziec się prawdy o sobie. Idzie do wyroczni delfickiej, i tam słyszy straszliwą przepowiednię, sugerującą, iż zabije ojca i ożeni się z własną matką. Po tych nowinach młodzieniec, pewien, że Polibos i Meropa to jego prawdziwi rodzice, postanawia udać się do Teb, by zapobiec tragedii. W drodze spotyka mężczyznę, którego zabija podczas sprzeczki. Nie zdaje sobie jednak sprawy iż jest to jego ojciec- Lajos, a przepowiednia zaczyna się spełniać.
Gdy dociera na miejsce, okazuje się ze W Tebach pojawił się sfinks - dziwny potwór, mający twarz i piesi kobiety,skrzydla ptaka i cialo lwa,. Porywa on ludzi i rzuca w przepaść. Zapowiedział tez, iż ustapi z ziemi tebańskiej dopiero wowczas, gdy ktoś rozwiąże jego zagadkę. Tej zagadki nauczył się od muz, a brzmiała ona następująco: "Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech?". Wraz z tym pojawia sie tez informacja zamieszczona przez Kreona-nastepce Lajosa, iz mezczyzna który rozwiaze ow zagadke zostanie mezem Jokasty, wdowy po zamordowanym krolu.
Przepowiednia dopelnia się wiec-Edyp rozwiazuje zagadke, i nie zdając sobie z tego sprawy, poslubia wlasna matke.

Przez szereg lat potomek rodu Labdakidów panował szczęśliwie nie zdając sobie sprawy z ciążącej na nim klątwy. Jokasta urodziła mu w tym czasie czworo dzieci: Eteoklesa, Polinejkesa, Antygonę i Ismenę. Jednak pewnego dnia, Bogowie przypomnieli sobie zbrodnie Edypa,i zeslali na Teby nieszczęścia- zaraze i nieurodzaj gleby.

Na pomoc wezwano wróżbitę - Terezjasza, ślepego starca z długą, białą brodą. Utracił on wzrok w młodości, gdy ujrzał w kąpieli nagą Atenę. Zeus dał mu życie siedem razy dłuższe niż przeciętnego człowieka. Pozbawiony widoku ziemskich rzeczy, znał tajemnice przyszłości i rozumiał mowę ptaków. Kiedy Terezjasz zjawił się w pałacu oznajmił nieświadomemu swych win królowi, iż jest to kara za jego ojcobójstwo i kazirodztwo. Wiesc o tym była tak straszna, ze Jokasta powiesiła się, a Edyp wykłuł sobie oczy i odprowadzony przez antygone wyruszył w świat, by odpokutować swe winy. Zaszedł do miejscowości Kolonos niedaleko Aten gdzie dokończył swój zywot.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury