profil

Arabowie

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ze względu na pustynne położenie Arabii (Półwysep Arabski), panujące tam warunki uniemożliwiały uprawę roli. Jedynie na wybrzeżach, gdzie opady deszczowe były obfitsze, można było uprawiać ziemię. Mieszkańcy, głównie utrzymywali się z handlu i hodowli wielbłądów oraz koni. Byli wspaniałymi jeźdźcami. Przyzwyczaili się do długich wypraw w palącym słońcu, z małą ilością wody.
Wielką rolę w handlu odgrywała Mekka. W tym mieście urodził się Mahomet (wg tradycji stało się to 29. sierpnia 570 n.e.). Mahomet stwożył swoją religię na podstawie r. chrześcijańskiej i żydowskiej. Głosiła ona iż jest tylko jeden bóg - Allach, który powołał go na swego proroka i kazał nauczyć ludzi, jak należy oddawać mu cześć i jak postępować w życiu. Mahomet tę religię nazwał islamem, a jej wyznawców muzułmanami. Według jego nauki , ludzie ,za swe czyny, w Dniu Sądu Ostatecznego zostaną, albo nagrodzeni niebem, albo ukarani piekłem. Prorok Allacha głosił swoje nauki ustnie, po jego śmierci spisano je i w ten sposób powstała święta księga islamu - Koran. Przestrzeganie jej zaleceń obowiązuje każdego muzułmanina. mieszkańcy Mekki wrogo odnosił się do Mahometa i wyznawców jego religii. Prorok po kryjomu opuścił Mekkę i udał się do Medyny.Miało to miejsce w 622 r n.e. Muzułmanie przyjmują tę datę jako pierwszy rok w ich rachubie czasu.
Mahometowi udało się nawrócić na swoją wiarę plemiona zamieszkujące Półwysep Arabski. Uznali go oni nie tylko za przywódcę religijnego, ale także i wodza. Po jego śmierci władzę nad państwem przejmowali kolejno władcy zwani kalifami. Kierowali oni życiem religijnym jak i państwowym. Arabowie w tym czasie rozpoczęli wojnę przeciwko niewiernym. Do walki popychała ich myśl, że Allach da im zwycięstwo i w nagrodę raj. Mahometanie podbijali sąsiednie państwa, gdyż w ich kraju nie było najlepszych warunków do życia. Wojska Arabskie nie były liczne, jednak walczyły z ogromną zaciętością i poruszały się bardzo szybko. Dzięki skutecznemu wojowaniu w 150 lat stworzyli ogromne państwo. Panowanie Arabów nie był nazbyt uciążliwe dla podbitej ludności. Kalifowie co prawda domagali się podatków, ale nie większych niż przedtem musieli płacić. Nie narzucano również wiary w Allacha i nie prześladowano wyznawców innych wiar.
Pod władzą kalifów znalazło się wiele ludów o różnej kulturze i sztuce. Panowanie Arabskie ułatwiało powstanie wspólnej kultury, w której różne ludy miały swój udział. Np. sposób zapisywania cyfr, wynaleziony w Indian, do Europy trafił za ich pośrednictwem. Oni też nauczyli nas techniki wyrabiania papieru przejętej od Chińczyków.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty