profil

Arabowie - kim byli

poleca 84% 1134 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Arabowie byli ludnością koczowniczą zamieszkującą Półwysep Arabski. Utrzymywali się z hodowli zwierząt i pośrednictwa w handlu.

Na karty historii trafili Arabowie za sprawą wielkiego proroka religijnego Mahometa, który zjednoczył ich pod sztandarami nowej religii - islamu. Po opanowaniu całego Półwyspu Arabskiego następcy Mahometa noszący tytuł kalifów opanowali olbrzymie terytoria Azji i Afryki.

Arabowie podbili państwo Persów, w walkach z Bizancjum zdobyli Egipt, Syrię i część Azji Mniejszej. W roku 717 oblegali Konstantynopol, lecz zmuszono ich do odwrotu. Podbili północną Afrykę, a stamtąd przeprawili się do Hiszpanii i podbili Wizygotów. Wyznawcy Mahometa nie narzucali swoich praw i swojej religii, jednakże byli warstwą uprzywilejowaną. Gdy po zamachu na kalifa Omara, po zbrojnej walce rządy przeszły w ręce rodu Omajadów, kalifowie upodobnili się do władców starożytnego Wschodu.

W państwie dyskryminowani byli obcoplemienni wyznawcy islamu, co spowodowało bunt. Buntownicy po zdobyciu władzy założyli nową dynastię-Abbasydów. Coraz silniejsze były w państwie siły ośrodkowe. W końcu kalifat podzielił się na szereg zwalczających się państw. Zdobywcy arabscy stali na niższym poziomie rozwoju cywilizacyjnego niż podbijane przez nich ludy. Byli jednak rzadkim przykładem zwycięzców, którzy nie tylko nie zniszczyli kultury ludów podbitych, ale ją przejęli i rozwinęli.

Kupcy wędrowali po całej Europie z wyrobami rzemiosła arabskiego, a przy okazji sporządzali opisy swoich podróży, które do dziś są ważnym źródłem historycznym. W okresie zahamowania życia umysłowego Europy, Arabowie stali się jedynymi przedstawicielami myśli naukowej. Tworzyli słowniki, tłumaczyli Arystotelesa i Platona. Rozpowszechnili przyjęty w Indiach system cyfr dziesiętnych, rozwinęli medycynę. W sztuce arabskiej nie ma przedstawień człowieka i zwierząt, dlatego niezwykle rozwinęło się zdobnictwo geometryczne i roślinne, zupełnie inne od tego, jakie spotykamy w Europie.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
6.1.2009 (18:12)

mi sie nawet podoba oceniam na 5 :))

17.2.2008 (14:35)

Może yć ale ja chce coś o literatórze i religii Arabo. :( ale oceniam na 4

9.2.2008 (14:47)

Spisałam chyba tylko 3 zdania....Ale ogólnie może być:)Oceniam na 4:)Pozdrawiam:*

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta