profil

Czy Makbet świadomie pogrąża się w przekleństwo?

poleca 85% 119 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Spróbuję zastanowić się nad tym czy Makbet tytułowy bohater tragedii Williama Shakespear`a pogrąża siew przekleństwo.
Na początku utworu dowiadujemy się o tym, że Makbet to waleczny nieustraszony wojownik, który gotów jest poświęcić życie dla swego kraju. Same słowa króla Szkocji Dukana, świadczą o wielkim szacunku do niego:"O zacny mężu, waleczny Makbecie." Makbet to człowiek o skomplikowanej duszy.
Z początku wódz szkocki jest wzorem waleczności i godnego postępowania, kocha ojczyznę, króla. Jednak żądza władzy zmienia tego człowieka diametralnie.Zaskoczony przepowiednią wiedźm, odkrywa że bardzo pragnie władzy, a tron królewski jest dostępny tylko pod warunkiem śmierci ówczesnego króla. W tym oto zamiarze pomagała mu żona Lady Makbet, jej poparcie dało mu myśl, aby podjąć ostateczną decyzję zabicia króla.
Makbet nie walczył z pokusą jego umysł przyzwyczaił się do myśli o śmierci Dukana. Dla niego w tym momencie dokładnie po przepowiedzeniu przyszłości przez czarownice ważne było, aby wszystko się spełniło i otrzymał koronę króla Szkocji. Makbet dopiero po fakcie oprzytomniał i zdał sobie sprawie z tego co uczynił. Własnoręczne zabicie Dukana było momentem przełomu w życiu Makbeta. Sumienie odezwało si, ale jego głosy zostały stłumione przez wielką nagrodę - koronę.
Makbet stopniowo przyzwyczaił się do zbrodni. Zlecił on zabójcom zabicie swego przyjaciela Banka, któremu wiedźmy przepowiedziały, że jego potomkowie będą królami. Makbet był sprawcą śmierci przyjaciela, jego umysł uodpornił sie na głosy sumienia. Chociaż duch Banka objawił się mu nauczcie, wywołał tylko u niego przerażenia.
Dalsze życie Makbeta było tylko pogrążenie siew przekonaniu, że zbrodnia jest konieczna do utrzymania tronu. To uodpornienie, źle wpłynęło na jego rządy nazwane krwawymi i tyrańskimi. Kolejne morderstwo dotknęło rodzinę Makdufa, który uciekł do Anglii, aby ściągnąć posiłki i zniszczyć króla- tyrana. Udaje mu się to, dochodzi do bitwy szkocko-angielskiej. Makduf osobiście zabija Makbeta.
Podsumowując stwierdzam iż Makbet wszystkie krzywdy, które wyrządził robił nieświadomie. Kierowała nim żądza władzy. Pierwsza zbrodnia, którą popełnił pociągnęła za sobą następne popełniane bez skrupułów.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta