profil

Ściąga ze zmysłów

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

FALA GŁOSOWA: małżowina uszna>przewód słuchowy>błona bębenkowa>młoteczek>kowadełko> strzemiączko> okienko owalne>ucho wewntętrz (drgania zamieniane w impulsy Nerwowe) >nerw słuchowy>mózg(płat skroniowy)

SMAK Substancje chemiczne rozpuszczone w slinie wnikają do wnętrza kubka i pobudzaja receptory smakowe. Powstają impulsy nerwowe które są przekazywane do kory mózgowej.

RÓWNOWAGA: podczas zmian pozycji płyn wewnątrz kanałów półkolistych sie porusz a ziarnistości uciskają rzęski komórek czuciowych.Powstaje impuls nerwowy, przekazywany do mózgu i interpretowany

WZROK
gałka oczna:
a)twardówka przechodząca w rogówke.
b)naczyniówka przechodząca w kolorową tęczówkę z ciałkiem rzęskowym
c)soczewka i ciało szkliste
d)siatkówka z czopkami i pręcikami.

Promienie odbote od obiektu wpadają do gałki ocznej. Napotykają rogówkę gdzie są częsciowo załamywane.Przechodząc przez źrenicę i soczewką są jeszcze bardziej załamywane. Idą przez ciało szkliste i padają na siatkówkę. Światłoczułe komórki siatkówki przekazują nerwem wzrokowym wytworzone impusly do płata potylicznego.

AKOMODACJA- zdolnośc oka do ostrego widzenia rzeczy bliskich i dalekich.
PLAMKA ŚLEPA
mijesce przechodzenia nerwu wzrokowego
ADAPTACJA przystosowanie do widzenia w ciemności i bardzo silnym oświetleniu

WĘCH Gdy cząsteczka subst zapachowej styka się z rzęskami odpowiednich komórek nabłonka, jest wtedy wytwarzany impuls nerwowy który po przetworzeniu dociera do ośrodków w korze mózgowej gdzie zostaj zinterpretowany jakoś okreslony zapach.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata