profil

Surowce

poleca 85% 145 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Surowce energetyczne:
węgiel kamienny – pochodzi z okresu karbońskiego ery paleozoicznej, występuje na obszarze dolnego Śląska i w Zagłębiu Lubelskim. Surowiec ten wydobywamy na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Lubelskim. Zagłębie górnosląskie ma kształt trójkąta o wierzchołkach leżących w okolicy Tarnowskich Gór, Morawskiej Ostrawy i Krzeszowic. Pokłady węgla maja sprzyjające zaleganie i grubość. Przeważa węgiel energetyczny. Jedynie w okręgu rybnickim jest węgiel koksujący.
węgiel brunatny- pochodzi z trzeciorzędu, jego kaloryczność wynosi 1800 – 2200kcl. Występuje w okolicy Bełchatowa, Konina, Koła i Turka, w okolicy Turoszowa.
ropa naftowa i gaz ziemny – pochodzą z permu i trzeciorzędu, występują na Podkarpaciu, w okolicy Krosna Odrzańskiego i na Pomorzu Zachodnim.

Surowce metaliczne:
Rudy miedzi – pochodzą z permu, występują w okręgu Legnicko – głogowskim i Bolesławiecko – Złotoryjskim.
Rudy cynku i ołowiu – związane są z dolomitami okresu triasowego, występują w okolicach Trzebini, Olkusza, Zawiercia i Bytomia.
Rudy żelaza – (nieeksploatowane), występowały w Górach Świętokrzyskich, okolicach Częstochowy i Łęczycy. Duże złoże jest na Pojezierzu Suwalskim
Srebro – otrzymuje się jako produkt uboczny przy produkcji miedzi elektrolitycznej i przeróbce.

Surowce chemiczne:
Sól kamienna – pochodzi z trzeciorzędu i permu, występuje na Podkarpaciu, Wyżynie Śląskiej, pojezierzu kujawskim i pod dnem zatoki Puckiej.
Siarka – pochodzi z trzeciorzędu i występuje w okręgu Tarnobrzeskim.
Surowce skalne:
Wapień (budowlany), piasek szklarski i budowniczy, żwir, granit, marmur i piaskowiec.

54% energii w Polsce pochodzi z węgla kamiennego, 42% - z węgla brunatnego, 3% - elektrownie wodne, a 1% to energetyka alternatywna.

Największe elektrownie bazujące na węglu kamiennym:
Jaworzno, Łaziska, Opole, Połaniec, Kozienice, Ostrołęka, Dolna Odra.

Elektrownie bazujące na węglu brunatnym:
Bełchatów, Konin, Pątnów, Adamów i Turoszów.

Największe elektrownie wodne:
Solina na Sanie, Rożnów na Dunajcu, Włocławek na Wiśle, żarnowiec, Żydowo i Porąbka – Żar na Sole. Trzy ostatnie to elektrownie szczytowo – pompowe.

Alternatywne źródła energii:
Wiatrowe, słoneczne, geotermalne i energia biogazów.
Węgiel brunatny wykorzystuje się w miejscu jego wydobycia ponieważ jego kaloryczność jest niższa, a jego transport jest nieopłacalny.
Inne środki energii zastosowane w Polsce: elektrownie opalane biomasą, ciepłownie geotermalne (na Podhalu), elektownie wiatrowe (w Swarzewie, Cisewie, Zawoi).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata