profil

Flaga UE

poleca 85% 194 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

8 grudnia w kalendarzu Kościoła Rzymskokatolickiego obchodzone jest Święto Niepokalanego Poczęcia Marii Panny, natomiast w europejskim kalendarzu politycznym jest to rocznica uroczystego przyjęcia w 1955 r. flagi Europy.
Pomysł na wygląd i kształt flagi Europy pochodzi od hiszpańskiego dyplomaty Salvadora de Madariaga y Rojo oraz francuskiego plastyka Arsena Heitza. Pracowali oni razem od 1951 roku dla Rady Europy. Komisja Ustawodawczo-Regulaminowa Rady Europy miała za zadanie zaproponować flagę Europy, ale przedstawione projekty innych autorów były odległe od oczekiwań. We wczesnych i odrzuconych projektach znajdowały się m.in.:znaki krzyża, litera "E", biała gwiazda w kole, słońce, trójkąt, a nawet 28 złotych gwiazd. Madariaga i Heitz jesienią 1955 r. zaproponowali ostateczny projekt flagi.
Przedstawiała ona dwanaście ułożonych koliście złotych gwiazd usytuowanych w miejscach godzin na tarczy zegara na błękitnym tle. Określono proporcje długości flagi do jej wysokości na 3:2; promień gwiazdy na 1/18 wysokości i promień korony na 1/3 wysokości, z niezmienną liczbę dwunastu gwiazd symbolizujących doskonałość i pełnię, godziny, miesiące, znaki zodiaku i apostołów. Projekt ten zatwierdzono w czasie posiedzenia Rady Europy w Paryżu. Ta sama flaga Europy, dokładnie opisana symbolicznie, heraldycznie i geometrycznie, została przyjęta 21 kwietnia 1986 r. jako flaga Wspólnot Europejskich a obecnie również Unii Europejskiej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta