profil

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-12
poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W swojej pracy postaram się udowodnić, że starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego. Ważne w tamtych czasach wartości to: bezinteresowna pomoc, odwaga, siła męstwo, honor, postępowanie według zasad moralnych, bycie szlachetną żoną, matką itp.

Jedną z cech była bezinteresowna pomoc mimo wszystko, nawet za życie. Warto tutaj za przykład podać mit o Prometeuszu, którą swoją miłość do ludzi i chęć pomocy, musiał ponosić straszne męki. W dzisiejszych czasach tacy ludzie traktowani są jako osoby o wielkim sercu, takim "Prometeuszem" można nazwać panią Janinę Ochojską czy Annę Dymną. Na pochwałę zasługuje też pan Jurek Owsiak, który organizuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Kolejnymi cechami, którymi charakteryzował się bohater starożytny było męstwo, odwaga, siła, postępowanie według zasad moralnych. Bohater filmu "Spiderman" to świetny przykład odwagi i męstwa. Walczy on o dobro stawiając czoła przeciwnościom i niebezpiecznym sytuacjom. Dobrym przykładem jest też książkowa postać Harry'ego Potter'a - głównego bohatera popularnej serii książek J.K.Rowling. Chłopiec ten, mimo że jest jeszcze dzieckiem i nie ma zbyt dużego doświadczenia próbuje pokonać wielkiego czarownika, aby uwolnić ludzi od zagrożenia. W dzisiejszych czasach odwaga jest rzadko spotykaną cechą. Wielu ludzi woli udawać, że czegoś nie widzi niż stanąć w obronie młodszego czy podać pomocną dłoń.

Ludzie żyjący w starożytności duży nacisk kładli na rodzinę i tak powstał pierwowzór szlachetnej żony i matki. Dobrym przykładem z czasów współczesnych jest matka Teresa, która, mimo że nie była ani żoną, ani matką w dosłownym tego słowa znaczeniu często zastępowała ludziom potrzebującym tę jakże ważną osobę w życiu każdego człowieka. Przykładem z czasów starożytnych natomiast, może być Penelopa, która przez około dziesięć lat czekała na swojego męża Odyseusza, który wracał z Wojny Trojańskiej.

Przykładów można by podawać wiele, ale sądzę, że tyle wystarczy, aby móc stwierdzić, że starożytne ideały są cenne dla człowieka współczesnego. Uważam, że wartości starożytne nadal są bardzo aktualne, ale nie mamy czasu, żeby zastanowić się nad ich rolą w naszym życiu czy zwrócić uwagę na to, że były one ważne również setki lat temu.

Ocena nauczyciela: 4

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury