profil

Tragiczny koniec błyskawicznej kariery Zenona Ziembiewicza. Na podstawie załączonych fragmentów " Granicy " i całego utworu Zofii Nałkowskiej przedstaw przyczyny i klęski jakA poniósł bohater w życiu prywatnym i politycznym.

drukuj
poleca 85% 209 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zenon Ziembiewicz był dobrze wychowany i ambitny. Kształcił się w mieście a na studia wyjechał do Paryża. Zenon był osobą słabą wewnętrznie a jego osoba przekracza wszelkie zasady moralne. Najbardziej interesowała go kariera, i jego własna osoba.
Między Zenonem a Justyną była różnica klas społecznych, ale wykorzystał ją choć w planach miał ślub z Elżbietą. Gdyby romans z Justyną się wydał mogłaby runąć jego kariera polityczna.
Ożenił się z Elżbietą Biecką, ale tylko dlatego, że pomagała mu iść dalej w głąb kariery.
Kariera zawodowa była wynikiem układów towarzyskich, choć powinna opierać się na zdolnościach pracowitości. W czasie studiów Zenon przyjął ofertę pracy w czasopiśmie "Niwa" u Czechlińskiego.
Pisał artykuły i pozwalał sobą manipulować, oraz unikał odpowiedzialności.
Po pewnym czasie został nominowany na prezydenta miasta. Ziembiewicz oszukuje samego siebie.
Będąc prezydentem stał sie również odpowiedzialny za manifest robotników. Domagali się sprawiedliwości w społeczeństwie. Rozkazem prezydenta było otworzenie ognia do nich, choć doskonale znał ich życie.
Bohater był osobą egoistyczną. Nie liczył się z nikim, tylko z samym sobą. Przegrywa on jako postać kochanka, męża i polityka.
Zenon Ziembiewicz popełnia samobójstwo w momencie gdy zrozumiał, że jest człowiekiem podłym i, że nie ma dla niego miejsca na świecie.
Tak naprawdę Zenon nie był złym człowiekiem. Można go winić za śmierć wielu robotników i za to jak postąpił z Justyną, ale nie można zapomnieć o jego chęci czynienia dobra.
Jednym może się wydawać, że jego uczynki były straszne a drugiemu, że dążył do celów, które chciał osiągnąć. Każdy inaczej może odczytać granicę moralności.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
23.11.2009 (15:52)

marne, ubogie, lakoniczne. 2.

23.10.2007 (15:20)

słaba :/

Gramatyka i formy wypowiedzi