profil

Zazdrość przyczyną dramatów w powieści i komedii

poleca 40% 5 głosów

Nieco inaczej wyglądają dramaty powodowane zazdrością w powieściach.Justyna Bogutówna, bohaterka Granicy Zofii Nałkowskiej, dawna kochanka prezydenta miasta Zenona Ziembiewicza, powodowana zazdrością oblewa go kwasem solnym. Przyczyna? Ziembiewicz ożenił się i miał dziecko,a Justynę, dawną kochankę, która nie przestała go kochać, porzucił, a gdy ciążę przerwała, nie protestował. Po wypadku spowodowanym przez Justynę bohater traci wzrok i chęć do życia. Niedołężny, ślepy, świadomy końca kariery, popełnia samobójstwo.
Podobną historię, która tak banalna wydawała się pani Dulskiej, obserwujemy w sztuce Zapolskiej: jedna z lokatorek pani Anieli truje się trucizną z zapałek, przerażona zdradą swego męża. Związany z tym incydentem skandal (karetka pogotowia pod kamienicą) staje się powodem wypowiedzenia przez Dulską mieszkania niedoszłej samobójczyni.
Również w powieści Chłopi Władysława Stanisława Reymonta zazdrość doprowadza do rozłamu w rodzinie Borynów: Maciej i Antek stają się wrogami na śmierć i życie, ojciec raz nawet zaczaja się na żonę i syna,i przyłapawszy ich kochających się, podpala ich kryjówkę, a kochanków atakuje widłami; udaje im się jednak uciec.
Zazdrość o mężczyznę czy kobietę jest przyczyną wielu samobójstw: widząc męża zdradzającego ją z kochanką, odbiera sobie życie (strzałem z rewolweru) ciężarna Zosia Osłabędzka z Pożegnania jesieni Witkacego. Nawet miłość do przyszłego dziecka nie jest tu silniejsza od zazdrości.

Warto zobaczyć

filmy Chłopi, reż. Jan Rybkowski – adaptacja filmowa epopei Władysława Stanisława Reymonta, Granica, reż. Jan Rybkowski – powojenna ekranizacja powieści Zofii Nałkowskiej, Pożegnanie jesieni, reż. Mariusz Treliński – adaptacja powieści Witkacego, Pan Tadeusz, reż. Andrzej Wajda – przeniesienie na ekran Mickiewiczowskiej epopei spektakle Mazepa, reż. Gustaw Holoubek – dramat Słowackiego w teatrze TV, Horsztyński, reż. Zbigniew Zapasiewicz – współczesna adaptacja nieukończonego dramatu Słowackiego, teatr TV

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta