profil

Jacek Soplica - charakterystyka postaci.

poleca 89% 120 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

Głównym bohaterem „Pana Tadeusza” wbrew tytułowi jest Jacek Soplica i to właśnie on jest najciekawszą i zarazem najbardziej tajemniczą postacią.
Soplica pochodził z jednej z liczniejszych litewskich rodzin, był przedstawicielem raczej ubogiej szlachty. W młodości był znany jako „wąsal” ze względu na swoje długie, sumiaste wąsy od ucha do ucha. Z uwagi na swój bojowy charakter pełen gwałtownych i impulsywnych zachowań został przywódcą drobnej szlachty litewskiej i zaskarbił sobie jej zaufanie. Jacek potrafił łatwo zjednać ludzi, bywał często na sejmikach ziemskich. Stolnik Horeszko zabiegał o przyjaźń z młodym Soplicą, zapraszał go na biesiady. Mówił niejednokrotnie „Nie miałem przyjaciela nad Jacka Soplicę”. Tak więc, był on potrzebny Horeszce, ponieważ miał on możliwość dowolnego manipulowania na sejmikach głosami okolicznej szlachty.
Jacek Soplica był z natury bardzo żywiołowy, charakteryzowały go impulsywność, porywczość i brak opanowania. Był człowiekiem kłótliwym, gwałtownym nieokiełzanym i samowolnym, działał dla swej władzy i sławy. Był powszechnie znany jako awanturnik, warchoł, paliwoda, zabijaka i zawadiaka. Cechowała go również śmiałość, którą przejawiał w licznych potyczkach, porachunkach i pojedynkach ze szlachtą. Był świetnym strzelcem i szermierzem, najlepszym na Litwie. Dzięki tym wszystkim cechom bała się go cała szlachta. Mimo wszystko był szczery, otwarty oraz prostolinijny. Ufny, ale jednocześnie mało podejrzliwy i bardzo naiwny. Pod względem uosobienia Jacek posiadał wiele osobistych zalet, do których można zaliczyć między innymi szczere oddanie ojczyźnie, co wskazuje na to, że był on zdolny do najwyższych poświęceń. Lecz zgubiło go pijaństwo, co było definitywnie najgorszą z jego cech.
Soplica w młodości, kochał się w Ewie, córce Stolnika Horeszki. Dumny magnat nie zgodził się oddać ręki córki ubogiemu szlachcicowi i wolał unieszczęśliwić oboje wydając Ewę za mąż za bogatego kasztelana. Tymczasem Jacek ożenił się z pierwszą napotkaną na drodze kobietą, która urodziła mu syna Tadeusza i po krótkim czasie zmarła. Urażona ambicja Jacka doprowadziła go do krwawej zemsty. Niejednokrotnie błąkał się w okolicy zamku Horeszków nie mogąc pogodzić się ze stratą Ewy. Pewnego razu był mimowolnie świadkiem tryumfalnego odpierania przez Horeszkę ataku Moskali na zamek. Emocje spowodowane wyrządzoną przez Horeszkę krzywdą zwyciężyły. Jacek w porywie gniewu wymierzył, a oddany strzał niestety okazał się celny. Zabójstwo Stolnika Horeszki spowodowało przełom i głęboką przemianę w życiu Jacka, tym bardziej, iż wzięto go za stronnika Moskali i posądzono o zdradę narodu. Następstwem tej wielkiej przemiany był ucieczka z kraju, udanie się do Legionów, postanowienie poprawy i wstąpienie do zakonu. Jacek od tego czasu, na znak pokory, zwał się "Robakiem", by dobrymi przykładami i walką za ojczyznę odpokutować za grzechy swojej młodości. W Legionach działał jako emisariusz, przenosząc wiadomości, co bywało nieraz bardzo niebezpieczne. Był kilkakrotnie ranny, aż wreszcie w przebraniu księdza Robaka wrócił na Litwę, gdzie ze specjalną misją miał organizować powstanie, którego wybuch był naznaczony na moment wkroczenia wojsk napoleońskich. Jacek z narażeniem życia wędrował od dworu do dworu, w karczmach wiejskich namawiał chłopów do powstania. Nawet własnemu synowi, Tadeuszowi, nie wyjawił kim jest, chociaż niejednokrotnie bardzo tego pragnął.
Jacek Soplica, jest wzorem prawdziwego patrioty, który wszystko poświęcił w służbie ojczyźnie. Jest postacią dynamiczną, gdyż jego charakter kształtuje się w trakcie trwania akcji utworu. Mickiewicz w swoim utworze, świadomie podkreśla jak wielkie znaczenie w życiu człowieka odgrywa służba i poświęcenie dla ojczyzny oraz żarliwy patriotyzm, co powoduje, że przebaczamy Jackowi wszystkie grzechy jego młodości i stawiamy go w rzędzie tych bohaterów literackich, którzy stanowią dla nas wzory osobowe.

______________________________
Błędów powinno nie być bo za prace dostałam bardzo dobry :)
I przyznam sie bez bicia że pisząc tą prace korzystałąm z zasobów w internecie :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty