profil

Osiągnięcia cywilizacyjne ludów starożytnego wschodu i ich ponadczasowy charakter.

drukuj
poleca 83% 710 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Osiągnięcia cywilizacyjne ludów starożytnego wschodu i ich ponadczasowy charakter.

Każdy kraj wprowadził do naszej kultury coś niezwykłego, co sprawiło, że posiadamy wielki majątek kulturowy. Podczas kilku tysięcy lat dokonano wielu odkryć i wynalazków.
Jednym z osiągnięć cywilizacji ludu starożytnego było budowanie wałów ochronnych wzdłuż rzek, co miało na celu chronienie osad i pól uprawnych przed powodziami. Natomiast na terenach podmokłych kopano kanały odwadniające w celu osuszania pól uprawnych, a na terenach suchych kanały służyły do nawadniania, by zwiększyć areał uprawny.
Kolejnym ważnym osiągnięciem było stworzenie organizacji państwa czyli powołanie władzy i przygotowanie ludzi do pełnienia funkcji państwowych. Miało to związek z rozkwitem budownictwa. Budowano:

- mury obronne
- świątynie
- pałace
- grobowce
- spichlerze
- domy mieszkalne

W cywilizacji starożytnej udoskonaliło się wydobywanie rud metali i umiejętność wytopu żelaza. Zaczęto wyrabiać broń i udoskonalać wyrób narzędzia do uprawy ziemi. Ważnym odkryciem było wynalezienie pisma i druku, oraz umiejętność operowania liczbami. Zaczęto uprawiać lasy na drewno budowlane. Nauczyli się wykorzystywać glinkę kaolinową do wytwarzania porcelany. Dużym osiągnięciem była umiejętność hodowli kokonów jedwabnika i wyrób tkaniny jedwabnej.
Wszystkie te osiągnięcia mają uniwersalny i ponadczasowy charakter ponieważ korzysta z nich współczesna cywilizacja.


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (2) Brak komentarzy
5.11.2007 (19:00)

ja mam

ale czy nie za póżno ??

30.10.2007 (19:32)

supwe to jest
thx wam :)
ale potrzebuje cos o palestynie i nic niepoge nalezc pomocy :(:(

Typ pracy