profil

Dziedzictwo kultury antycznej

poleca 84% 706 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszych czasach łatwo zauważalny jest wpływ dawnej kultury (kultury antycznej) na nasze społeczeństwo. Sama nazwa Europa pochodzi od mitologicznej bogini. Powielamy schematy zapoczątkowane przez Greków, czy Rzymian. Wszelkie podboje i oddziaływanie na ludy podbite doprowadziło do zjawiska synkretyzmu kulturowego czyli przenikania kultur. Z pewnością antyk był jedną z najwspanialszych okresów w dziejach ludzkości.

W antyku duży wpływ na kulturę miało chrześcijaństwo, które ukształtowało niektóre sfery społeczne. Pomimo prześladowań chrześcijaństwo rozwijało się dając początek teologii, a teraz w szkołach przedmiotowi jakim jest religia. Sama historia jest ciekawsza o wydarzenia ściśle związane z chrześcijaństwem, które sformułowało podstawowe prawa moralne. W antyku sprzeczność religijna pomiędzy chrześcijaństwem, a wielobóstwem dała prawidłowy rozwój społeczeństwa, które nie kroczyło ślepo w jedne wierzenia.

Od 776r.p.n.e. odbywały się co cztery lata, na cześć Zeusa igrzyska sportowe, które były znaczącą częścią życia Greków. W czasie tym panował pokój. Podobnie jak dziś Igrzyska wyzwalały niesamowite emocje. Po wielu wiekach Igrzyska Olimpijskie są ciągle najważniejszą imprezą sportową dla wszystkich sportowców, podobnie jak kiedyś odbywają się co cztery lata.

Ustroje społeczne (tj.: demokracja, republika), które panowały w antyku dziś przyjmują się na całym świecie. Jest to bez wątpienia dobry wzorzec do naśladowania.

Wspaniali greccy filozofowie swoimi twierdzeniami wnieśli w życie kolejnych pokoleń wiele różnych przemyśleń i spekulacji. Ludzie często myśleli o powstaniu świata, dziś ciągle jest to nurtujący nas problem. Również podejście do życia stoickie (obojętność wobec wydarzeń, cnota jako szczęście i uznają doskonałość świata) i epikurejskie (hedonizm, czerpanie przyjemności, unikanie cierpień i życie zgodne z naturą) do dziś znajdują swoich zwolenników.

Grecy mieli dobrze rozwiniętą literaturę. Stworzyli wiele stylów pisania, z których dziś dla nas najbardziej liczą sie epika i liryka. Wspaniałe dzieła Homera przetłumaczone zostały na wiele języków i stanowią lektury w wiele państwach Europejskich.

Obrazy i rzeźby z czasu antyku są niesamowite. Styl rozwinięty niemal idealnie na ścianach i na wazonach. Wspaniałe rzeźby oddają dynamicznie ideał ciała ludzkiego - najdoskonalszą rzeźba jest stworzony przez Myrona Dyskobol.

Wspaniale rozwinięta architektura grecka jest wzorem trwałych i ładnych budowli. Budynki z tamtego okresu, które robią największe wrażenie na wielu ludziach to najważniejsze w tamtym czasie światynie. Teraz ludzie wznoszą ciągle ważne dla nich budowle podparte kolumnami tak jak Biały Dom w Waszyngtonie. Juz wtedy ludzie budowali statki aby móc się przemieszczać morzami, dziś wiemy jak ważne w handlu są statki transportowe. W architekturze nie można zapomnieć o Egipskich piramidach, które zaliczane są do siedmiu cudów świata i są obiektem wycieczek ze wszystkich zakątków na ziemi. Rzymska kanalizacja była jak an tamte czasy rozwinięta wręcz fenomenalnie, teraz nie wyobrażamy sobie życia bez tego rzymskiego wynalazku.

Nie można zapomnieć o teatrze greckim. Powstał on aby czcić boga wina i zabawy - Dionizosa. Ludzie oglądając przedstawienia wspaniale się bawili mogąc zapomnieć o problemach, teraz teatr ma to same zadanie chociaż w zmienionej formie. Z teatru wzięło się kino, tak uwielbiane przez wszystkich ludzi w całej Europie.
Starożytni ludzie głownie kapłani posiadali ogromną wiedze. Mieli dobrze rozwinięta matematykę, astrologie, a nawet medycynę. W Egipcie potrafiono przeprowadzić operacje na otwartej czaszce.

Współczesna kultura jest naładowana wzorcami czerpanymi z antyku. Głównie kulturę antyczną rozwinęła starożytna Grecja. Czerpiemy z antyku w architekturze, literaturze, polityce, a nawet w sporcie. Tamten okres miał ogromny wpływ na ukształtowanie się naszej, współczesnej kultury, w której czujemy się bardzo dobrze, często nie myśląc o tym jak wiele zawdzięczamy wcześniejszym cywilizacjom. Artyści dali nam podstawę pokazywania

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty