profil

Na podstawie fragmentu książki pt. "Faraon" napisz reportaż, w którym wyjaśnisz zagadkę tajemniczej śmierci faraona.

poleca 85% 269 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Już jasno. Zaczyna się nowy dzień. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Zwyczajny poranek. Pustynia rozpościera się w tym samym miejscu, Nil nadal płynie. Piramidy wciąż górują nad Egiptem, a promienie słońca odbijają się od pałacu farona. Ale niech nikogo to nie zwiedzie. Kilka godzin temu doszło tu do niespotykanych zdarzeń.
– Horus nie żyje, a Ramzes powrócił do zdrowia – krzyczy jakiś Egipcjanin. Smutne wieści szybko się rozchodzą. Postanawiam zapytać tego człowieka, skąd zdobył taką informację. – Wie pani… Obiecałem, że nie powiem, ale… Dasz mi coś wartościowego, to ci wtedy zdradzę – wtrąca sprytnie. Nie mam innego wyjścia, bo muszę się tego dowiedzieć. Zdejmuję z ręki złotą bransoletkę. – Teraz możemy porozmawiać – stwierdza nieznajomy. Po rozmowie z Egipcjaninem wiem, że muszę udać się do lekarza, który sprawuje opiekę nad faronem. On podobno wie, co się stało.

W PAŁACU
Zbliżam się do olbrzymiego budynku. To pałac Ramzesa. W pobliżu nie widzę żadnego człowieka. Gdzie się oni wszyscy podziali? Zagadka ta rozwiązuje się, gdy wchodzę do środka. Panuje tu chaos. Tłum ludzi biega to w jedną, to w drugą stronę i nie wie, co ma robić. Z daleka widzę farona, więc ośmielam się do niego podejść. – Dziewczyno, co ty robisz w moim domu? – pyta. - Jak śmiesz zakłócać mi spokój? Jeszcze niedawno byłem tak schorowany, taki biedny. Nie wiedziałem, co ze mną będzie. Wszystko mnie bolało. Widziałem śmierć – zaczyna rozczulać się nad sobą. Po chwili jednak przestaje, bo przypomina sobie, że jest przecież faronem i nie powinien okazywać słabości. – Służba, zabrać ją stąd i zabić – rozkazuje.

HORUS
Zaczynam uciekać. Biegnę, ile tylko mam sił w nogach. Ściga mnie kilku osiłków. Przez przypadek znajduję się w jakiejś komnacie. Postanawiam się szybko ukryć. Wchodzę do dużej skrzyni. Nagle zauważam, że ktoś w niej jeszcze jest. Szybko ją opuszczam. W środku leży Horus. Postanawiam, że przyjrzę się jego zwłokom. Ma spuchniętą nogę.
Słyszę blisko jakieś kroki. Tym razem wybieram bezpieczniejszą kryjówkę za kotarą. - Wiesz… - słyszę z oddali czyjś głos. – Nie spodziewałem się, że to on umrze. Hipedeles mówił niby, że Saturn połączył się z
Księżycem i na królestwo spadnie nieszczęście, ale nie spodziewałam się, że to chodzi właśnie o Horusa. – Ja też nie.
– Kto by się spodziewał, że małe pajączki są takie jadowite? Ja tam bym wolał, żeby to Ramzes nas opuścił. Przecież jemu w ogóle brak rozsądku i roztropności. Co to za faraon? Ale nie… Musiał nagle wyzdrowieć. Jakie niesprawiedliwe są wyroki boskie! – A tam doktorze! Dobrze, że żyje. Dzięki temu grzejemy posadki. – W sumie masz rację, ale teraz zajmijmy się zwłokami Horusa, bo Ramzes będzie zły, jeśli prędko tego nie zrobimy.TAJEMNICA ROZWIĄZANA
Wiem, że muszę szybko stąd uciekać. Na szczęście okno jest otwarte i szybko jestem na dworze. Dowiedziałam się wszystkiego, co było mi potrzebne. Chwilę później spotykam jakąś płaczącą kobietę. – Pani wie, co się stało? Podobno faron otruł swojego wnuka. To wielka strata dla całego Egiptu – mówi. – Wcale go nie otruł. To tylko plotka. Horus został ukąszony przez jadowitego pająka – odpowiadam.
- Naprawdę? Nie wiem, czy mogę ci uwierzyć na słowo. W każdym razie to wielka strata – powtarza.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury