profil

Czy poświęcenie się jakiejś idei wymaga wyrzeczeń? Odpowiedz na pytanie posługując się przykładami z filmu, historii oraz literatury.

poleca 85% 163 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Poświęcenie się jakiejś idei wymaga wyrzeczeń, ponieważ aby odnieść sukces trzeba dać z siebie wszystko, co niesie za sobą eliminacje przeszkód właśnie poprzez podejmowanie wyrzeczeń. Przykładem ogromnego poświęcenia i wytrwałego dążenia do celu jest nie kto inny jak św. Franciszek z Asyżu. Jego życie przedstawione za pomocą filmu „Brat słońce, siostra księżyc”(„Pieśń Słoneczna”) jest pełne zmian i nieoczekiwanych wydarzeń. Rezygnacja z dóbr materialnych, opuszczenie domu rodzinnego a także miasta, w którym się wychował, wyrzeczenie się ojca- to wszystko dla Franciszka nie było łatwe, a mimo to postanowił tak postąpić, gdyż była to jedyna droga jaką mógł dążyć do swego celu, do osiągnięcia swych ideałów. Kolejnym przykładem może być postać św. Aleksego, który opuszcza dom, młoda żonę i udaje się w tułaczkę po świecie. Wnioskując w życiu każdego ascety pojawiają się wyrzeczenia, przede wszystkim dóbr materialnych. Innym przykładem może być Jadwiga Jagiellonka, która jako królowa chodziła w szatach skromnych i prostych, które odzwierciedlały jej osobowość. Nawet Polacy podczas wojny podejmowali się wielu wyrzeczeniom, gdyż chcieli przeżyć, walczyć o swój honor i patriotyzm. Wiele utracili dążąc do wybranych celów, heroizm przemawiał przez nich z każdej strony, odwaga była ogromna a idee jakie im przyświecały zawsze były w centrum.
Tak więc reasumując poświęcając się jakimś ideom decydujemy się jednocześnie na wiele wyrzeczeń i zwalczenie przeszkód co nie zawsze przychodzi nam z łatwością.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury