profil

Awans

poleca 55% 11 głosów

rzecz. m

przeniesienie na inne, lepsze stanowisko w strukturze zawodowej, zdobycie lepszej pozycji społecznej.

Pan Grzegorz rok temu zmienił pracę i dyrektor już kilka razy dał mu do zrozumienia, że jest z niego bardzo zadowolony. W związku z tym pan Grzegorz może się spodziewać awansu (D. lp) na stanowisko dyrektora ds. produkcji. W domu jednak nic nie mówił o czekającym go awansie (Ms. lp), ponieważ chciał zrobić żonie i synowi niespodziankę.
Wujek Kazimierz opowiadał Krzyśkowi, ile wyrzeczeń i pracy kosztowały go – chłopaka z małej wsi na Podlasiu – studia w Warszawie i praca prawnika. W latach 50. takie awanse (M. lm) społeczne zdarzały się bardzo rzadko.

Pochodzenie:

Pokrewny czas. awansować oznacza: dostać lepsze stanowisko, osiągnąć lepszą pozycję. Jeżeli mówimy, że szef awansował pana Grzegorza, to pan Grzegorz z kolei został awansowany (na stanowisko dyrektora).

Obecna postać

Nieużywany już w mowie potocznej (ewentualnie w literaturze) związek wyrazowy czynić komuś awanse (br. lp) znaczył tyle, co zabiegać o kogoś, być bardzo uprzejmym, przychylnym w stosunku do kogoś. Najczęściej używano go określając mężczyzn zabiegających o względy kobiet, np. Czynił jej awanse przynosząc codziennie bukiet róż i zapraszając do opery i teatru.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Awans