profil

Interpretacja i analiza wiersza "A kto ciebie będzie złotem" Marii Konopnickiej.

poleca 85% 122 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Maria Konopnicka

Wiersz ,,A kto ciebie będzie złotem" jest dynamiczny, zrytmizowany.Występują rymy nieregularne, naprzemienne. Wersy są 8- i 5-zgłoskowe. Nie ma graficznego podziału na strofy, ale całość znaczeniowa jes zachowana dzięki regularnym powtórzeniom segmentów, wiec wiersz spęłnia wymogi rebularnej budowy. Występują apostrofy do wioski ,, A kto ciebie będzie złotem, wiosko odziewał?", pytania retoryczne ,,Kto ci będzie słał pod nogi jasne kolory", powtórzenia ,,zbudzi kosarzy o świcie, zbudzi kosarzy", wykrzyknienia ,,za lasy bory het!", wielokropki. Prosta budowa strof wynika ze stylizacji na pieśń ludową, z tego też powodu musiała zostać zastosowana prosta budowa, metaforyka i nieskomplikowane rymy.
Podmiot lryczny można utożsamiać z poetką. Mówi o krzywdzie polskiego chłopa. Pyta kto zaopiekuje się chłopem i wsią, kto pokarze jej piękno gdy jesteśmy zniewoleni i niko one nie obchodzą.
Pyta kto dostarczy chłopom zapału do pracy ,,A kto w twoich krzywych kosach iskry rozżarzy". Podmiot liryczny zauważa, że chłopi, pomimo tego, że im ciężko nie wypowiadają swoich krzywd i milczą, a świad jest na ich niedolę głuchy ,,i zagłuchnąć w krzywd milczeniu". Chłopa czeka praca w dzień, a w nocy płacz,,przyjdzie tobie nocką oną stać we łzach rosy". Podmiot liryczny mówi, że los wieśniaków nie porawi się dopóki Polska nie odzyska niepodległości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury