profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

poleca 85% 257 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Cześnik rózni sie trochę od Rejenta-swojego sasiada z zamku.Jest starym kawalerem. Wygląda i ubiera się jak przeciętny szlachcic o z modnymi w tamtych czasach wąsami.
Raptusiewicz bardzo nienawidzi swojego sasiada i wszystkiego co jest z nim zwiazane.Często krzyczy i nie panuje nad soba.Nie lubi,gdy ktoś mu mowi co ma robic.Cechą,która go charakteryzuje jest odwaga.Wszytskim musi układać sie po jego mysli jest gotów walczyć z Milczkiem na smierc i zycie.Cześnik jest nieśmiałym mężczyzną w stosunku do kobiet.Wstydzi sie stanąć przed Podstoliną i wyznać jej miłość.Mimo wielu wad Cześnik posiada jedną z ważąnych zalet-gościnność.Jest również chojnym człowiekiem:każe zapłacic murarzom za to ze prezpedził ich od mury i pozbawił ich pracy.Jego słynne powiedzenie to "Mocium panie".
Milczek pomimo, ze jest szczodry i pobozny to kryje sie za tym dwulicowość i przebiegłość.Bardzo często powtarza"Niech sie dzieje wola nieba, z nią sie zawsze zgadzać trzeba". Rejent jest egoistycznym człowiekiem, ponieważ jest gotów poswiecic szczescie swego syna, aby zdobyć majatek Podstoliny.Jednak rejent tak jak czesnik są dobrze wychowani i goscinnim nawet w stosunku do siebie.
Autor w komiczny sposob przedstawia bohaterów"Zemsty".Męzczyzni róznią sie wyglądem, cechami umysłu, ale łączy ich duża liczba wad i mało zalet.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta