profil

Homer "Iliada" Priam u Achillesa.

drukuj
poleca 76% 229 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Moment, kiedy Pryjam przychodzi do Achillesa błagać o ciało Hektora jest jednym z najbardziej wzruszajacych sytuacji w epopei Homera pt.: "Iliada".
Nawet nieustępliwego Achillesa wzruszyły słowa Pryjama błagającego o wydanie ciała swego najukochańszego syna Hektora. A chilles zabił go w straszliwej potyczce. Teraz ciało jego leżało przed namiotem Achilla. Do czasu kiedy wojownika nie odwiedził król Troi, wojownik był pewna, że nie pochowa następcy tronu w TRoi.
Błagalna przemowa Pryjama wzruszyła Achillesa. Grek postanowił natychmiast Hektorowi wyprawić należyty pogrzeb. Nie miał tu dla niego żadnego znaczenia okup, który krół Troi miał mu w zamian oferować. Achillowi przyszła do głowy niedawna śmierć jego kolegi Patrokla. Pogrążył się w zalu i zrozumiał żałość Priama i jego rodziny.
Achilles zaproponował Priamowi wspólną kolację.
Tą sceną kończy się "Iliada". Myślę, że dlatego, poniewać stanowi jakoby malutki gest pewnego pojednania między wrogami- Priamem i Achillem :).


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
6.10.2007 (21:36)

Dlaczego wszyscy krytykujecie...? PRYJAM tez sie pisze! Nie tylko Priam... Najpierw coś sprawdźcie a potem komentujcie...

19.9.2007 (08:32)

O matko kochana!!!! Nie Pryjam tylko Priam.... Kto to pisał? Dziecko z podstawówi? Dno!!!

2.8.2007 (17:16)

Bez sensu! Kto pozwala na coś takiego?

Teksty kultury