profil

Jaskinia Niedźwiedzia

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-23
poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jest położona w Kletnie, w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej – 1166,8 m n.p.m.

Jaskinia ma 3 poziomy korytarzy o długości ok. 3 km.

Są one połączone tzw. Kominami. Są to poziomy:
- dolne partie – które, można obejrzeć dzięki filmowi i zdjęciom,
- partie środkowe – to część która jest możliwa do zwiedzania,
- górne partie – znajdują się ponad Salami Pałacowymi. Dzięki wypływającej wodzie, stworzyły się kalcytowe formy naciekowe.

Dwa sztuczne otwory jaskini znajdują się na wysokości 793 i 800 m n.p.m. oraz około 10-15 m nad dnem doliny Kleśnicy:
- przez pierwszy otwór odkryto Jaskinię Niedźwiedzią i jest on zabudowany budynkiem wejściowym,
- natomiast drugi otwór zamyka śluza termiczna, chroni ona mikroklimat jaskini i jest punktem wyjściowym z jaskini.

Temperatura ok. 6C, wilgotność powietrza ok. 100% i słaby ruch mas powietrza to wyjątkowy klimat panujący w jaskini, dzięki któremu tworzy się bogata szata naciekowa.

Formy naciekowe spotykane w jaskini:
- stalaktyty,
- makarony,
- draperie i zasłony,
- polewy,
- żebra i nacieki kaskadowe,
- pola ryżowe,
- nacieki wełniaste,
- misy martwicowe,
- stalagmity (kolumny naciekowe),
- pizolity,
- nacieki grzybkowe,
- heliktyty,
- krystaliczne skupienie kalcytu.

Fauna: występują tu liczne szczątki zwierząt plejstoceńskich, głównie niedźwiedzia jaskiniowego, od którego zaczerpnięto nazwę. Zachowały się także kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika i lisa.

Aktualnie można spotkać: nietoperze: nocka, dużego, mopka, nocka rudego, gacka wielkoucha oraz są ślady kuny i ryjówki górskiej.

Występują też bezkręgowce takie jak: studniczka oraz drobne białe owady bezskrzydłowe, chruściki, ćmy, gąsieniczki i pająki.

Wszelkie małe organizmy do jaskini dostawały się tylko i wyłącznie przez niewielkie szczeliny, gdyż przez większość czasu była ona odcięta od świata zewnętrznego. Poprzez brak światła, nie ma tu roślin. Są również ślady pobytu człowieka.

Trasa turystyczna po jaskini biegnie ona środkowym piętrem i prezentuje się tak
Najpierw udaje się nad Wielką Szczelinę, potem do Starych Partii Wrocławskich, Szczeliny nad Progiem Ryżowym, Salki Nietoperzy, Sali Lwa Jaskiniowego, Sali ze szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego, dalej tzw. Labiryntem do Biwaku, widać tu Korytarz Człowieka Pierwotnego oraz Mis martwicowych. Następnie idzie się do Korytarza Stalaktytowego, Sali Pałacowej, Zaułku Kaskad – gdzie widać fragment górnego piętra jaskini, a na dolnym piętrze w Komnacie Maurycego jest Wielka Kaskada. Powrót do Sali pałacowej, tam na górze jest Wielka Draperia, a na koniec idzie się do Zaułku Heliktytowego i Korytarza Wodnego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty