profil

"Konrad Wallenrod" taktyka walki z potężniejszym wrogiem.

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W wypracowaniu: „Taktyka walki z potężniejszym wrogiem” wykorzystaj wnioski z interpretacji podanego fragmentu „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. Rozważ znaczenie tego fragmentu w utworze

Męstwo, przebiegłość i spryt są cechami bohatera – wojownika. Cechy te wykorzystuje w realizowaniu „taktyki z potężniejszym wrogiem”. Bohater fragmentu „Alpuhara” – Almanzor dzięki męstwu wdarł się w szeregi wroga, przebiegłością zdezorientował wrogów zmieniając ich w sojuszników, a wykorzystując spryt w wymyślonej taktyce zaraził ich dżumą.
Bohater fragmentu „Alpuhara” – Almanzor jest królem muzułmańskich Maurów. Z garstką rycerzy walczy w Grenadzie na wieżach twierdzy Alpuhary przeciw oblegającym ich Hiszpanom. Już od początku widać, że Almanzor z resztą obrońców jest skazana na klęskę. Po zwycięztwie Hiszpanów Almanzor jako jedyny wymyka się wrogowi gdy ten jest zajęty dzieleniem łupów. Główny bohater ballady przybywa do twierdzy hiszpańskiej, gdzie oddaje swój los w ręce wroga błagając o litość. Udaje mu się przekonać niedawnego wroga do przejścia na stronę Hiszpanów „wasalem obcej korony”, a nawet do zmiany religii. Hiszpanie przystali na jego prośby i pozwolili Almanzorowi na złożenie hołdu i przysięgi. Lecz miał być to sposób na podejście Hiszpanów okazało się, że „rzucał słowa na wiatr”. Almanzor wyjężdża do Grenady, w której panuje dżumą, aby po zarażeniu się tą śmiertelną chorobą, sprowadzić ją na zamek zwycięskich Hiszpanów. Jak można przewidzieć umiera jako pierwszy. Motto zaczerpnięte przez Mickiewicza z książki N. Macchiavellego: „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” przekłada się na postępowanie Almanzora, który nie mógł wygrać w walce, wygrał sprytem w sposób nie zawsze etyczny, ale skuteczny. Almanzor używszy podstępnej taktyki w pojedynkę rozprawił się z armią hiszpańską. Wykorzystał ich uczciwość i honor. Fragment ten zestawia również ze sobą dwie odmienne cechy: spryt i łatwowierność. Sprytem popisał się Almanzor – w gruncie rzeczy zwycięzca z sytuacji z łatwowiernymi zwycięzcami bitwy – Hiszpanami, którzy przegrali życie.
Podobna sytuacja miała miejsce w historii po bitwie pod Waterloo i klęsce Francuzów, na których czele stał Napoleon Bonaparte. Chciał on oddać się w ręce Anglii i uniknąć kary. Anglicy spodziewali się po wodzu Francuzów takiego zmylenia ich, jak zmylił Hiszpanów Almanzor, i zesłali go na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł. Fragment „Alpuhary” jest umieszczony w całości utworu podczas uczty zorganizowanej przez Konrada Wallenroda i jest odpowiedzią Konrada na balladę Halbana o podobnym człowieku jak Konrad, mającą mu uświadomić cel działania. Tu także jest bohater – Konradem, który pomimo, że był wychowywany przez mistrza krzyżackiego po dowiedzeniu się o swoim prawdziwym pochodzeniu – Litwin- chce walczyć dla ojczyzny. Uważa, że nie ma innego sposobu na walkę z wrogiem. Postanawia więc sam być „lisem”.
Obaj bohaterowie Almanzor i Konrad walczą w pojedynkę, obaj są patriotami. W obu utworach bohaterowie umierają.: Almanzor umiera w cierpieniu na dżumę, natomiast Konrad popełnia samobójstwo, w rozterce czy walczyć za ojczyznę, czy za Zakon, który po uprowadzeniu Alfa Waltera wychowali go na wielkiego Konrada Wallenroda.????
Uważam, więc że „Taktyka walki z potężniejszym wrogiem” musi być oparta na męstwie, przebiegłości i sprycie. „(...)Trzeba być lisem i lwem” przez zmylenie wroga i sprawieniu, że się jest jego sojusznikiem w jego mniemaniu. Moim zdaniem żaden sposób nie jest niegodny lub nieetyczny w obliczu zagrożenia ojczyzny i walki o jej niepodległość. Tak więc obaj bohaterowie mogą służyć za wzór i przykład takiego bezgranicznego oddania ojczyźnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury