profil

Taktyka walki z potężniejszym wrogiem

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Walka z potężniejszym wrogiem, z którą mamy do czynienia w utworze Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod" jest niewątpliwie bardzo trudna.Aby mimo wszystko odnieść zwycięstwo, trzeba zastosować się do motta Noccolo Machiavellego głoszącego zasadę, iż cel uświęca środki, który poprzedza utwór A. Mickiewicza,Jego treść "Musicie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walki ...trzeba być lisem...i lwem", wskazuje nam, że istnieje walka: "lwia"- otwarta i bezpośrednia oraz "lisia"- czyli podstępna i chytra. Obranie "lisiej" ma charakter wyboru etycznego i jest związane z zasadniczymi rozterkami moralnymi, które niewątpliwie toważyszą walce na, z góry przegranej pozycji.

We fragmencie utworu "Konrad Wallenrod" - Ballada Alpuhara, przedstawiona jest obrona miasta Maurów przed przeważającymi siłami Hiszpanów. Sytuacja Arabówz dnia na dzień pogarszała się, również przez rozprzestrzeniającą się zarazę. Zdeterminowany wódz- Almanzor postanowił upozorować poddanie się, a w rezultacie zastosować wobec nich podstęp jakim było zarażenie Hiszpanów dżumą przyniesioną z Grenady.
Umierając, król wyjawił swój podstęp, był bardzo szczęśliwy ze zwycięstwa mimo, iż sam umierał w cierpieniu.

W podobnej sytuacji znalazł się Konrad Wallenrod. Stanął przed zadaniem, które w imię miłości do ojczyzny wymagało od niego konieczności wyboru nieetycznych działań. Znał doskonale potęgę Zakonu Krzyżackiego i miał świadomość, że Litwini bezskutecznie broniący się przed atakami wroga nigdy go nie zwyciężą w walce. Zdawał sobie sprawę, że tylko on może podstępem zadać Zakonowi decydujący cios i w ten sposób ocalić ojczyznę.
Balladę Alpuhara przedstawiał w Zakonie podczas uczty, sprowokowany pieśnią wajdeloty, o młodzieńcu- Walterze Alfa, który wbrew kodeksowi rycerskiemu miał pokonać wroga podstępem i zdradą.
Konrad Wallenrod w odwecie prezentując Balladę Alpuhara, chciał usprawiedliwić postępowanie Waltera Alfa (czyli siebie), tym samym wyjawił swój podstęp.

Losy bohatera utworu A. Mickiewicza potoczyły się podobnie jak bahatera Ballady. Obojgu udało się osiągnąć swój cel, mimo, że wymagało to ogromnego oddania dla sprawy, poświęcenia miłości, honoru i życia.
Bycie lisem powinno być jednak ostatecznością w walce z wrogiem. Taktykę tą powinno się stosować tylko wtedy, gdy nie ma już innych możliwości na zwycięstwo.
"Jeden sposób Aldono, jeden pozostał Litwinom, skruszyć potęgę Zakonu; mnie ten sposób wiadomy".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury