profil

Bohaterowie mitologiczni jako symbole wartości cenionych także dziś.

poleca 85% 365 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mity to przekazywane ustnie opowieści dotyczące m.in. bogów i legendarnych bohaterów, którzy zawsze przedstawiani są jako piekni i silni. Część z tych bohaterów to ludzie, chcący zapewnić innym bezpieczeństwo i wygone oraz łatwe życie.
Jako przykład można podać tu tytana Prometeusza, który stworzył człowieka, nauczył go różnych przydatnych umiejętności oraz wstawił się za nim, gdy Zeus chciał go zniszczyć. Prometeusz wykradł dla człowieka ogień z Olimpu, aby ten nie musiał jeść surowego mięsa. Został za to ukarany, ale nie żałował swojego czynu. Czuł się odpowiedzialny za to, co stworzył i dlatego chciał, by ludziom żyło się dobrze. W micie o Prometeuszu zostało ukazanych wiele ludzkich cech, m.in. dobroć, sprawiedliwość, współczucie, roztropność. Cechy te są cenione również dziasiaj, a właściwie szczególnie dzisiaj, kiedy to ludzie - w pogoni za karierą i bogactwem - zapominają o dobrym wychowaniu i tolerancji wobec innych.
Kolejnym przykładem może być mit o Antygonie (Historia rodu Labdakidów). Antygona była córką Edypa i Jokasty oraz siostrą Ismeny, Eteoklesa i Polinika, a także narzeczoną Hajmona, syna Kreona. Eteokles pokłócił się z Polinejkesem i wygnał go z kraju. Polinik schronił się u króla Adrastosa i namóił go do wyprawy przeciwko Tebom. )Obaj bracia zginęli w bitwie, a na tronie zasiadł Kreon, który zakazał pogrzebania zdrajcy. Antygona jednak sprzeciwiła się i postanowiła pochować brata, aby jego dusza mogła odzyskać spokój. Za swój czyn została skazana przez Kreona na śmierć, jednak do końca była przekonana,że postąpiła dobrze. Dziewczyna była postawiona w trudnej sytuacji. Musiała wybrać: czy poddać się prawu boskiemu, czy ludzkiemu, uczuciu czy rozsądkowi. Wybrała wiarę i miłość do brata. Jej oddanie i wiara są idealnym przykładem dla wartości cenionych w dzisiejszym świecie.
Uważam, że bohaterowie mitologii mogą służyć jako symbole cech ludzkich cenionych także dziś.
----
Nie używaj, jeśli chodzisz do Milewicza... ;)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury