profil

Który ustrój polityczny i społeczno-gospodarczy najbardziej sprzyja rozwojowi postaw gospodarczych.

poleca 85% 469 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dobie masowej globalizacji, mogłoby się wydawać, że następuje ujednolicenie narodowych gospodarek w jedną opartą o nowoczesną technologię i wykształcony kapitał ludzki. Granice między kontynentami zacierają się i możliwe, że za 15 lat najbardziej rozwiniętym gospodarczo państwem staną się Indie bądź Chiny.
Ten zaskakujący i szybko postępujący proces zawdzięcza swe powstanie liberalizmowi – modelowi państwa demokratycznego. Liberalizm ma to do siebie, że uznaje wolność za najwyższą wartość. Pozwala obywatelom na swobodę w obrocie towarów, usług i kapitału jak i wolną konkurencję napędzającą koniunkturę.
Państwo o takim ustroju, oparte o formalną zasadę trójpodziału władzy, czyni jako główny organ państwowy parlament. Minimalne – silne, praworządne ogranicza się do pilnowania porządku i spokoju obywateli, zapewnienia im ochrony i przedewszystkim prawa własności. Winne jest tworzyć ludziom możliwości swobodnego działania i gospodarowania.
Taki wolny rynek działa bez porównania lepiej niż w socjalistycznym modelu demokracji. Tu monopol rynkowy należy do państwa, ono nakłada dowolne ograniczenia na obywateli w zamian zapewniając pracownikom różne świadczenia socjalne. Zapewnia sobie protekcjonizm (cła) i interweniuje w system bankowy poprzez ustawy surowo traktujące obcy kapitał. Koniunktura rośnie wolniej niż w ustroju wolnorynkowym, a inwestorzy zmuszeni załatwiać zezwolenia bądź koncesję, chętniej przeznaczą środki na kapitał za granicą. Ta idea nie sprawdza się w dzisiejszych czasach.
Przykład może stanowić skłaniająca się ku upadkowi „IV Rzeczypospolita” obiecująca przed wyborami przeprowadzenie koniecznych reform ekonomicznych, walkę z korupcją i tanie państwo. W praktyce dostaliśmy oferty korzyści majątkowych dla posłów innych partii oraz powoływanie kolejnych kosztownych projektów (np. CBA), zamiast niskich podatków i uproszczenia w rozliczeniu PIT. Obywatele przekonani ideą polski socjalnej wybrali obóz, niestabilny, gotów zrobić wszystko ku uzyskaniu swych celów. Zmiana rządu jest jednym z największych zagrożeń dla rosnącej gospodarki. Destabilizując system finansowy może narazić gospodarkę na poważne kryzysy.
Natomiast liberalizm postuluje prywatyzację, deregulację, obniżenie podatków i barier celnych. Postępuje dzięki temu handel międzynarodowy, sprowadza zagraniczny kapitał, który oferuje nowe miejsca pracy i napędza gospodarkę. Przekonały się o tym komunistyczne Chiny - otwierając granice zyskały duże wsparcie finansowe, które, przy tak taniej sile roboczej, wysunie ich kraj na czołówkę mocarstw gospodarczych w ciągu dekady.
Idealnym przykładem są Stany Zjednoczone - państwo o najwyższej koniunkturze na świecie. Wszystkie spółki należą do osób prywatnych i płacą stosunkowo niskie podatki, na tyle by nikt nie uciekał od fiskusa. Jako jedyne realizują politykę pełnej wolności gospodarczej. Są prekursorami takiego rozwoju i odnoszą zdecydowany sukces, będąc zarazem wzorem dla niektórych regionów świata.
Liberalny trend na świecie będzie się rozszerzał jak można przypuszczać o kolejne kraje, dając nieograniczone możliwości dla pomysłowych inwestorów. Efekty ich działań będą sprawiedliwe, bo zależne od pracowitości i uzdolnień. Taka postawa narodów wykształciła specjalizacje poszczególnych krajów w produkcji towarów eksportowych oraz ogólny nacisk na zniesienie innych barier handlowych. Wszystko to powoduje, że już dziś XIX wiek jest zwany złotym wiekiem liberalizacji lub też "pierwszą epoką globalizacji".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty