profil

Pismo w starożytnym Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-02
poleca 85% 307 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Egipt - hieroglify


W starożytnym Egipcie pisało się na papirusie (Materiał piśmienny wytwarzany z włókien rośliny o tej samej nazwie, używany tam od III tysiąclecia p.n.e. ). Znaki na papirusie rysowano za pomocą cienkiej trzcinki, ściętej ukośnie przy końcu. Ponieważ było to bardzo nietrwałe narzędzie, pisarz egipski musiał mieć cały ich zapas, który układał na specjalnej palecie.

Na tejże palecie znajdował się również barwnik (ówczesny atrament), sporządzany z sadzy zmieszanej z żywicą, tartą gumą i wodą. Jak dowodzą znaleziska z tego okresu farba ta jest bardzo trwała, do dziś papirusy sprzed kilku tysięcy lat zadziwiają niezwykłą barwą i połyskiem pisma.

Ludzie nie wiedzieli wiele o hieroglifach do czasów wyprawy armii napoleońskiej do Egiptu. Wyprawa ta odbyła się w latach 1798 – 1799. Pojechali tam razem z grupą uczonych. Uczeni ci zajmowali się kopiowaniem wyrytych w kamieniu tekstów. Jednak znaleźli coś bardzo interesującego: Kamień z Rosetty – czarna bazaltowa płyta pokryta pismem.

Ta niewielka kamienna płyta przyczyniła się do rozwoju egiptologii i wielkiego odkrycia jakiego dokonał w 1822 r. Jean Francois Champollion (1790-1832).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta