profil

Charakterystyka Lady Makbet

poleca 83% 1401 głosów

William Szekspir

Lady Makbet jest bohaterką tragedii dramatopisarza Williama Szekspira pod tytułem "Makbet". Poznajemy ją jako żonę szkockiego pana - tytułowego Makbeta. Mimo, że nie jest ona pierwszoplanową postacią, często skupia na sobie więcej uwagi niż główny bohater.

Lady Makbet jest kobietą dynamiczną i uległą wszelkim pokusom. W tragedii obserwujemy jej zminę pod wpływem popełnionych zbrodni. Tak ukazana królowa często przedstawiana jest jako "Czwarta wiedźma". Jej zbrodnicza postawa zdecydowanie przysłania większość pozytywnych emocji. Dowiadując się o proroctwie czarownic chce dopomóc losowi. Odrzuca więc porządek natury i odwraca uznawany wcześniej system wartości, popychając męża do popełnienia zbrodni. Jest ona kobietą bardzo przewrotną. Jej niepohamowane ambicje i żądze władzy sprawiają, że staje się osobą bardzo obłudną, pełną złości i kłamliwą zarówno w słowach jak i w zachowaniu. Aby uporać się z trudną dla niej sytuacją, przywdziewa maską fałszu, która w konsekwencji najbardziej dotyka jej samej. Jej egoistyczne chęci panowania, nakłaniają ją do rzeczy jakich wcześniej nigdy by nie zrobiła. Postępując w ten sposób obraca dobro w zło, nie zauważając, że wartości, które wcześniej były dla niej najważniejsze, teraz się dla niej nie liczą.

Lady Makbet była nie tylko kochającą żoną, ale również matką chłopca. Zawsze troszczyła się o ich dobro i okazywała uczucia dwóm najważniejszym osobom w jej życiu. Dokładniej analizując jej zachowanie, możemy stwierdzić, że ona też ma pozytywne uczucia. Jednym z nich jest miłość do męża okazywana przez chęć wywyższenia ukochanej osoby. Troszczy się o niego, jednak ten po osiągnięciu władzy traktuje ją obojętnie i odtrąca jej miłość. Tak zmieniona kobieta traci zdolność do refleksji nad swoim życiem i uświadomienia sobie popełnionych błędów. Tłumione w sobie emocje, wyrzuty sumienia oraz ciągłe napięcie w jej życiu objawiają się jako nocne zjawy i lunatykowanie. Kobieta nie mogąc dłużej znieść przytłaczających ją emocji, popełnia samobójstwo. Umiera jako okrutna królowa i udręczona kobieta.

Lady Makbet jest niezwykle ciekawą osobowością a zmiana jaka w niej zachodzi, zmienia jej życie. Z okrutnej i wyrachowanej kobiety staje się samotną i odtrąconą przez męża żoną, która płaci straszną cenę za swoje okrucieństwo. Śmierć była dla niej zdecydowanie kresem cierpienia.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy
15.11.2011 (06:55)

Lady makbet nie miala dziecka ;o

26.4.2011 (16:12)

Praca taka sobie . Mniej więcej ująłeś ważne wątki, ale o dziecku w tragedii nic nie było. Pamiętajcie, że to Makbet namówił swoją żonę do zbrodni, a nie ona jego ;) Ona później zgłębiała swoja "obsesję" na punkcie bycia żoną króla i pomagała Makbetowi w dalszych poczynania. Końcówka w sumie całkiem dobra ;D a i nie wiem gdzie w utworze została porównana do 4 wiedźmy. Skoncentruj się na charakterystyce wzorując się na książce, a nie na własnych przemyśleniach bo to trochę mąci ;p

5.4.2011 (16:54)

a ja dostałam 5 i jest gicior. ;p

dzięki. xD

Materiał zweryfikowany

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury