profil

Morderczyni czy zły doradca? Charakterystyka Lady Makbet .

poleca 85% 701 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Lady Makbet jest drugoplanową bohaterką dramatu W. Szekspira pt.: " Makbet", żoną tytułowego Makbeta . Jest typową "femme fatale" : bezwzględna, chciwa, przebiegła, manipulująca uczuciami i działaniami innych.
Po raz pierwszy pojawia się w akcie I scenie V, w której czyta list od męża i dowiaduje się o przepowiedni ,według której Makbet ma zostać królem Anglii. Ta wiadomość rozbudza w niej ukrytą rządzę władzy, pragnienie jak najszybszej realizacji przepowiedni. Postanawia pomóc Makbetowi w objęciu tronu i wymyśla plan zamachu na króla Dunkana, lecz obawia się, że nie będzie dość silna by tego dokonać ,że ulegnie kobiecym słabościom , takim jak: litość i miłosierdzie i żeby się ich wyzbyć wzywa na pomoc duchy piekielne ( Akt I scena V). Makbet nie chce się zgodzić na tak radykalne działanie, targają nim wątpliwości i strach przed potępieniem i karą. Takie zachowanie Makbeta bardzo denerwuje Lady Makbet, która zaczyna kpić z męża i podważać jego męstwo słowami: " Czyżby cię obłęd ogołocił z męstwa? ". Szydzi z jego wątpliwości, niezdecydowania, wyraża swą obawę o łagodną naturę Makbeta, mówiąc : "Lękam się twojej natury. Zbyt wiele \Płynie w niej mleka ludzkiej łagodności..."Jednocześnie odnosi się do ambicji męża: "...nie brak ci nawet ambicji, Lecz nie ma zła w niej, które iść z nią winno...".By ostatecznie przekonać męża do popełnienia tej zbrodni, oferuje swoją pomoc i wsparcie mentalne. Manipuluje Makbetem aby zarazić go swoją pewnością siebie, bezwzględnością i okrucieństwem: " Przybywaj, abym mogła w uszy twoje/ Wlać ducha mego[...]" Lady Makbet doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest w stanie manipulować mężem , wie ,że to ona rządzi w związku i bezlitośnie to wykorzystuje. Do wymuszenia na nim posłuszeństwa, nakazuje mu przybrać maskę, która ma sprawić ,że wyda się troskliwym i uprzejmym, dobrym gospodarzem, lecz pod nią ma być "wężem", knującym i zdradliwym. Ofiarami planu Lady Makbet padli także strażnicy, którym z zimną krwią podrzuciła narzędzia zbrodni, wykazując opanowanie i rozsądek, podczas gdy Makbet zupełnie stracił pewność siebie.
Działania Lady Makbet i jej troska o męża nie przyniosły jej nic dobrego. Mąż po objęciu władzy przestał poświęcać jej uwagę , zajęty utrzymywaniem tronu. Ją samą zaś dopadły wyrzuty sumienia. Dręczona chorobą i halucynacjami dochodzi do wniosku, że postawa" cel uświęca" środki którą się kierowała jest zła . Lady Makbet dopiero w obliczu śmierci przechodzi przemianę i dostrzega , że jej działania wyrządziły wiele złego i że przez jej manipulacje zginęli ludzie. To wszystko doprowadza do zgonu Lady Makbet .
Moim zdaniem Lady Makbet to morderczyni , ponieważ od początku była świadoma tego co robi. Z premedytacją wykorzystywała słabość męża by nakłonić go do popełnienia morderstwa . Przez cały czas zachowywała zimną krew i nawet na moment się nie zawahała w swoich działaniach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata