profil

Prezentacja i charakterystyka Lady Makbet

poleca 85% 623 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Lady Makbet jest bohaterką tragedii Williama Szekspira pod tytułem "Makbet".

Autor przedstawia ją jako żonę szkockiego pana - tytułowego Makbeta.

Uważam, że Lady Makbet jest godną uwagi postacią.

Autor nie opisuje wyglądu zewnętrznego swoich bohaterów, więc przejdę do omówienia cech charakteru Lady Makbet.

Jest ona bohaterką dynamiczną, zmienia się diametralnie pod wpływem popełnionych, wspólnie z mężem, okrutnych czynów.

Makbet podzielił się z żoną przepowiednią czarownic, według której pisane jest mu bycie królem Szkocji. Lady Makbet postanawia popchnąć męża do wypełnienia proroctwa i zaczyna knuć spisek przeciw Dunkanowi. Dowiadujemy się tutaj, że jest kobieta stanowczą i bardzo ambitną, kieruje nią chęć zdobycia władzy dla męża i siebie. Jest też przebiegła i sprytna. Bohaterka wie, iż kobiety postrzegane są jako osoby słabe i uległe, dlatego tez prosi złe duchy o pomoc: „Przybądźcie, o wy duchy, żywiciele zabójczych myśli, z płci mej mię wyzujcie i napełnijcie mię od stóp do głowy nieubłaganym okrucieństwem”

Świadczy to o tym, iż żona Makbeta wraz ze swoim charakterem, najchętniej chciałaby być mężczyzną.

Podczas spotkania z mężem, kobieta popycha męża do zbrodni, jest bezwzględna i nieustępliwa. Widząc niepewność małżonka przed popełnieniem zabójstwa, wyszydza go i wyśmiewa, nazywając tchórzem, krytykuje jego słabość. Jednocześnie twierdzi, że uczciwie nie można zdobyć władzy. Świadczy o tym odwołanie jej się do przysłowia: „kot chciałby zjeść rybę, ale boi się zmoczyć sobie łapki” Jej wypowiedz miała na celu zachęcić małżonka do okrutnego czynu. Lady Makbet jest silną psychicznie osobą gdyż odrzuca swoją naturalną, kobiecą wrażliwość by wypełniły się słowa przepowiedni czarownic. Makbet podziwia siłę i odwagę swojej żony słowami: „Rodź mi samych chłopców, bo męstwa twego nieugięty kruszec”

Lady Makbet jest osobą zimną, wyrachowaną, zupełnie pozbawioną zasad moralnych i niezdolną do refleksji nad swoim postępowaniem. Wszystko to sprawia, że wyrzuty sumienia traktuje jako przejaw słabości, coś, co jej nie dotyczy. Odznacza się też ona opanowaniem i zimną krwią – po zabiciu Dunkana przez Makbeta kończy dzieło męża, odnosząc na miejsce zbrodni sztylet i wymazując krwią króla jego pijanych służących, aby to na nich spadło podejrzenie.

Gdy Makbet, podczas wieczerzy widzi ducha zamordowanego Banka, jego żona bez zastanowienia wie jak ukryć zbrodnie i wytłumaczyć przerażenie męża mówiąc:
”Siedźcie, o! Siedźcie, zacni przyjaciele, naszemu panu często to się zdarza”.

Podczas akcji sztuk Szekspira, bohaterowie znacznie się zmieniają.

Tyczy się to również Lady Makbet. Jej przemiana następuje po objęciu władzy w Szkocji przez Makbeta. Zbrodnia i wspólna straszna tajemnica odsuwają od siebie małżonków.
Lady Makbet cierpi z tego powodu, dręczą ją wyrzuty sumienia, które przybierają postać zjaw. Pod wpływem popełnionych okrutnych zbrodni Lady Makbet popada w obłęd.
Jej psychika została zachwiana a bohaterka wszędzie widzi krew zamordowanego władcy mówiąc: „Precz, przeklęta plamo, precz, mówię(...)jednakże kto by się był spodziewał tyle krwi w tym starcu” Przytoczone słowa świadczą o końcowym upadku lady Makbet.

Tak jak wspomniałem, Lady Makbet jest bardzo niezwykłą i interesującą postacią.

Świadczy to o wielkim geniuszu angielskiego dramatopisarza.

Jest ona niezwykle ciekawą osobowością, a zmiana jaka w niej zachodzi jest żywym poparciem tezy, że zło niszczy ludzi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury