profil

Przyczyny upadku państwa polskiego w XVIII wieku.

poleca 85% 554 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Sejm Czteroletni III rozbiór Polski I rozbiór Polski II rozbiór Polski

PRZYCZYNY UPADKU PAŃSTWA POLSKIEGO
W XVIII WIEKU.

-Problemy Polski zaczęły się w XVII w. gdy prowadziliśmy długotrwałe wojny z Rosją, Turcją i Szwecją, co spowodowało utratę ziem,zmniejszenie liczby ludności a co najgorsze upadek gospodarczy i wzrost nietolerancji.
-Następne problemy zaczęły pojawiać się, gdy na polskim tronie zasiadł elektor Saksonii August II,który chcąc wzmocnić swoją pozycję w obu państwach postanowił, i tak też uczynił, zawrzeć przymierze z Rosją,(która prowadziła wojnę ze Szwecją). Początki wojny były fatalne dla Rosjan gdyż wojska szwedzkie zaczęły odnosić coraz więcej sukcesów.Wojska wkroczyły na terytorium RP i zgodnie z życzeniem Karola XII szlachta wybrała nowego króla-Stanisława Leszczyńskiego.Po kilku latach odwróciły się losy wojny i na tron polski wstąpił ponownie August II.Król próbował przeprowadzić zmiany ustrojowe, ale szlachta, która była temu przeciwna zawiązała konfederację.Elektor Saski nie miał sił, aby walczyć ze szlachcicami postanowił zawrzeć ugodę podczas Sejmu Niemego(1717).Sejm ten zapoczątkował okres uzależnienia RP od Rosji.Po śmierci Augusta II na tron wstąpił jego syn August III.W Polsce za czasów saskich nastąpił całkowity paraliż władzy państwowej.Rosja,Austria i Prusy zawarły szereg układów,aby utrzymać korzystna dla siebie słabość RP.W 1732r. został zawarty traktat trzech czarnych orłów(Austria,Prusy Rosja,)który postanowił, że nasi sąsiedzi wybiorą wspólnie kandydata na tron Polski a w razie potrzeby będą interweniować.Wszystkie te układy miały świadczyć o słabości RP.
-Ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski,chociaż został wybrany na tron dzięki poparciu carycy Katarzyny II,był zwolennikiem reform.Król zaczął reformy od ujednolicenia miar i wag,poprzez zniesienia prywatnego cła na terenie kraju skończył na chyba najważniejszej reformie waluty.Ograniczono także liberum veto,założono Szkołę Rycerską z myślą o rozbudowie armii.Próby reform nie powiodły się.Rosja i Prusy zdecydowały na ingerencję w sprawy wewnętrzne RP.W 1768 w miejscowości BAR zawiązano konfederacje przeciwko postępowaniu Rosjan pod hasłem:”obrony wiary i wolności.”Walki trwały 4 lata i toczył się na terenach całego kraju.Zamęt,który był rozbiorowego kraju zmusił naszych sąsiadów do podpisania aktu rozbiorowego. Państwa zaborcze zabrały dla Polski 30% terytorium i 35% ludności.I rozbiór RP odbył się w 1772r.Zaborcy zażądali,aby sejm Polski podpisał traktat rozbiorowy.Większość posłów była przekupiona prze zaborców,ale pozostała garstka patriotów,ktorej grupie był Tadeusz Rejtan,który przez 36 godzin okupywał salę obrad,aby nie dopuścić do podpisania traktatów rozbiorowych.Na sejmie potwierdzono prawa kardynalne(m.in.wolna elekcja,liberum veto,nietykalność szlachty),które były podstawą ustroju RP.Utworzono także Radę Nieustającą, w które zasiadały główne osoby oddane Rosji.
-Polacy,którzy widzieli, że Rosja za bardzo wtrąca się w wewnętrzne sprawy RP postanowili utworzyć sejm skonfederowany(caryca Katarzyna II wyraziła zgodę na taki sejm), czyli taki, na którym decyzje zapadały większością głosów a nie jednomyślnie.Marszałkiem został Stanisław Małachowski.
Obrady rozpoczęły się październiku 1788r.Polacy postanowili na początek powiększyć armię do 100 000 żołnierzy, ale wskutek braku finansów pomniejszono liczebność do 65 000.W marcu 1789 r.wprowadzono podatek od majątków.W grudniu 1789 r.do Warszawy przybyło 141 przedstawicieli miast królewskich ze swoimi żądaniami.
Wydarzenie to wpłynęło na uchwalenie w kwietniu 1791 r. prawa o miastach.
3 maja 1791 r.sejm wykorzystując nieobecność stosunkowo niewielu posłów uchwalił konstytucję.Konstytucja zlikwidowała liberum veto i wolną elekcję.Po Stanisławie Auguście miała panować dynastia saska.Dokument ten zniósł także podział na Koronę i Litwe.Wprowadzono wspólne wojsko.Wprowadzono skarb.Powołano urząd Straż Praw, czyli główny organ władzy wykonawczej.Chłopi zostali wzięci pod opiekę prawa.
-Kwiecień 1792 r.przeciwnicy reform podpisali akt konfederacji przeciwko reformom Sejmu Wielkiego.Czyn ten nazywamy konfederacją targowicką.Caryca Katarzyna II zażądała od króla, aby przystąpił do konfederacji w razie oporu groziła detronizacją i kolejnym rozbiorem RP. Król postanowił oprzeć się carycy i przystąpił do konfederacji myślą,ze złagodzi to gniew carycy. Nadzieje okazały się płonne. Prusy zagarnęły część polskich ziem i Rosja zgodziła się na II rozbiór. Nastąpiło to w 1793 r. Polacy próbując się bronić przed Rosją, Prusami i Austrią postanowili przygotować wybuch zbrojny powstania(patrz Powstania narodowe-kościuszkowskie).Klęska tego powstania zadecydowała o losach RP. Prusy,Rosja i Austria podpisali 24 października 1795 r.porozumienie rozbiorowe i w ten oto sposób Polska zniknęła z map na 123 lata.
PODSUMOWANIE: Problemy RP zaczęły się w XVIIw.gdy Polacy prowadzili wojnę m.in.ze Szwecją,potem czasy saskie,Konstytucja 3 Maja i rozbiory. Prawdziwą przyczyną upadku państwa polskiego był wzrost potęgi naszych sąsiadów Prus i Rosji. A także nie dobre kierowanie Państwem polskim, czyli np.brak reform,które mogłyby doprowadzić do wzrostu potęgi RP a nie do upadku jak to było np.ze Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty