profil

Przyczyny upadku Państwa Polskiego w XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 2021-10-13
poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Liberum Veto - panujące w tamtych czasach miało swoje dobre, jak i złe strony. Był to ustrój, dający prawo do głosu każdemu z posłów biorących udział w obradach sejmu. Jeden głos mógł zaważyć na dalszych decyzjach politycznych kraju. Początkowo liberum veto miało być środkiem zapobiegawczym, stosowanym jedynie w ostateczności. Z biegiem lat liberum veto się rozwijało, stając się ostatecznie groźną bronią w ręku różnych szlachciców.

2. III rozbiory Rzeczypospolitej – Władcy Rosji, Prus i Austrii tłumaczyli w całej Europie, że rozbiory Rzeczypospolitej były konieczne, ponieważ w kraju panował chaos, bałagan i anarchia. Zdaniem zaborców dopiero rozbiory miały wprowadzić na ziemiach polskich ład i porządek. Było jednak zupełnie odwrotnie. Dopóki Rzeczpospolita była słaba i bezbronna, sąsiedzi nie próbowali dzielić się jej ziemiami. Co więcej, przez wiele lat, przekupując posłów sejmowych, nie pozwalali na przeprowadzenie żadnych reform. Dopiero gdy Polacy i Litwini rozpoczęli naprawianie kraju, zaborcy przystąpili do dzieła. Poczuli się bowiem zagrożeni. Zreformowana Rzeczpospolita, ze sprawnym rządem i dużą armią, mogła być dla nich niebezpieczna. Za próbę unowocześnienia swojego państwa Polacy zapłacili najwyższą cenę.

3. Ingerowanie państw ościennych w sprawy polski – państwa ościenne od początku XVIII wieku interesowały się wewnętrznymi sprawami Polski. Ich celem było utrzymanie istniejącego ustroju politycznego, gdyż tylko on gwarantował słabość państwa polskiego. Dlatego też przekupowały magnatów, którzy patrzyli tylko na własne dobro, a nie na dobro publiczne. Monarchie ościenne dążyłyby na tronie zasiadali słabi władcy. Tym sposobem w roku 1733 nie dopuściły do objęcia tronu przez Stanisława Leszczyńskiego, a osadzili na tron Augusta III.

4. Upadek gospodarczy – szlachta i magnateria prowadziły błędną politykę gospodarczą. Oparcie polityki na pracy chłopa pańszczyźnianego prowadziło do obniżenia wydajności pracy. Niechęć przed wszystkim co pochodziło z zewnątrz powodowało, że w państwie polskim stosowano przestarzałe metody uprawy roli. Dlatego też Anglia i Rosja z łatwością przejęły dawne polskie rynki zbytu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta