profil

Turystyka we Francji

poleca 83% 850 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Francja to państwo położone w Europie Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Hiszpanią, Andorą, Monako, Włochami, Szwajcarią, Niemcami, Luksemburgiem i Belgią. Liczba ludności we Francji to ponad 60 milionów (2003r), z czego ponad 2 mln ludzi (1999r) zamieszkuje Paryż, który jest stolicą Francji. Część metropolitalna dzieli się na 22 regiony i 96 departamentów. Ponadto wyróżnia się departamenty i terytoria zamorskie oraz zbiorowości terytorialne. Językiem urzędowym we Francji jest francuski, posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych: prowansalski, bretoński, alzacki, baskijski, kataloński, arabski, flamandzki.
Francja od wielu lat zajmuje pozycję światowego lidera wśród krajów turystycznych. W 1998 r. Kraj ten odwiedziło 70 mln turystów zagranicznych, głównie obywateli UE, zwłaszcza Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Ponadto liczna jest grupa obywateli Stanów Zjednoczonych i Japonii. Każdego roku turyści przybywający do Francji zostawiają tam dużo pieniędzy, co stawia ten kraj na trzecim miejscu w rankingu światowym ( za USA i Hiszpanią).
W 2000r wpływy z turystyki zagranicznej wyniosły 30,68 mld dol USA.
Zróżnicowanie warunków naturalnych powoduje, że Francja posiada bogate i różnorodne walory przyrodnicze. Znajduje się tu wiele ośrodków turystyki nadmorskiej. Międzynarodową sławę zyskały miejscowości położone we wschodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego, zwanego Lazurowym Wybrzeżem. Klimat i roślinność śródziemnomorska oraz piękne plaże przyciągały tu odwiedzających już w XVIII w. Do najważniejszych miejscowości turystycznych należą: Saint-Tropez, Cannes, i Nicea.
W Delcie Rodanu jedynym ośrodkiem wypoczynku nadmorskiego jest Saintines-Maries-de-la-Mer. Jego zaletą jest położenie w sąsiedztwie atrakcyjnych przyrodniczo obszarów chronionych, co pozwala na uprawianie alternatywnych metod turystyki m.in. obserwowanie ptaków, turystyka konna, rowerowa.
Obszary górskie Francji pozwalają na rozwój sportów zimowych. Najpopularniejsze ośrodki znajdują się w Alpach, gdzie koncentruje się 63% górskich stacji sportów zimowych oraz 70 % wyciągów narciarskich. Początki turystyki w Alpach sięgają XVIII w., kiedy przyjeżdżano tu przede wszystkim w celach leczniczych. Sporty zimowe zaczęły się cieszyć popularnością dopiero po 1924 r., kiedy w Chamonix zorganizowano po raz pierwszy Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Największe ośrodki sportów zimowych znajdują się w bardziej dostępnej komunikacyjnie części Alp. Chamonix-Mont-Blanc stanowi tu główną bazę wypadową; w pobliżu powstało 100 km szlaków i tras narciarskich. Osobliwości świata przyrody i zróżnicowany krajobraz górski cieszą się dużym uznaniem wśród turystów. W Alpach dużą atrakcją są lodowce, zwłaszcza udostępniony do zwiedzania Mer de Glace. W Owernii można obserwować krajobraz wulkaniczny m.in. jeziora kraterowe. Słabo zagospodarowane i niedostępne Pireneje zachowały w dużym stopniu charakter dzikości. W wapiennych masywach rozwinęły się tu zjawiska krassowe.
Nieodłącznym elementem krajobrazu Francji, cieszącym się zainteresowaniem turystów są obszary związane z uprawą winorośli. Specjalne trasy turystyczne połączone ze zwiedzaniem piwnic i degustacją powstały m.in. w Burgundii, Szampanii, Dolinie Rodanu, w okolicach Bordeaux. W Prowansji podobną popularnością cieszą się rejony uprawy lawendy, zwłaszcza w okresie kwitnienia.
Jednym z największych na świecie ośrodków turystyki krajoznawczej i kongresowej jest Paryż. Od XVII w. uznawany powszechnie za „stolicę świata”, światowym centrum rozrywki i „stolicą” światowej mody. Znajduje się tu ponad 60 placówek muzealnych i 50 teatralnych, wiele sal koncertowych, światowej sławy opera. W Paryżu warto obejrzeć oprócz katedry Notre Dame, Wieży Eiffla i Łuku Triumfalnego jedno z najwspanialszych muzeów Luwr, który wraz z oddanymi do użytku w grudniu 1997 r. nowymi salami ( m.in. sztuka starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, XVI i XVII wieczne malarstwo włoskie ) stał się drugim co do wielkości muzeum na świecie. Koniecznie trzeba też zobaczyć muzeum impresjonizmu i Muzeum Człowieka. Należy również odwiedzić cmentarz Pere-Lachaise, miejsce ostatniego spoczynku wielu wybitnych twórców m.in. Chopina, a także kultowego piosenkarza lat siedemdziesiątych, Jima Morrisona, wokalisty zespołu The Dorrs. Niedaleko Paryża znajduje się też Euro Disneyland - bajkowe miasteczko bohaterów bajek Walta Disneya.
Innymi francuskimi atrakcjami turystycznymi są m.in.: Carcasonne - największe całkowicie zachowane średniowieczne miasto warowne w Europie z pięćdziesięcioma czterema basztami, barbakanem i zamkiem; romańskie opactwo benedyktynów na wysepce Le-Mont-Saint-Michel w Kanale La Manche; Lourdes, miejsce objawień Maryi, największy ośrodek kultu maryjnego na świecie. Unikat na skalę światową stanowią prehistoryczne jaskinie w dolinie Wezery z malowidłami naskalnymi z paleolitu. Rzesze turystów przyciągają też przepiękne zamki nad Loarą.


Dane:
Rocznik Statystyczny RP 2004
http://pl.wikipedia.org/wiki/Francja

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Polecane teksty:

Czas czytania: 4 minuty