profil

Turystyka we Francji.

poleca 84% 514 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Francja od wielu lat zajmuje pozycję światowego lidera wśród krajów turystycznych. W 1998 r. Kraj ten odwiedziło 70 mln turystów zagranicznych, głównie obywateli UE, zwłaszcza Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Ponadto liczna jest grupa obywateli Stanów Zjednoczonych i Japonii. Francja posiada 17,3 mln miejsc noclegowych, w tym ok. 1,2 mln pokoi hotelowych. Wpływy z turystyki zagranicznej wyniosły w 1998 r. 29,7 mld USD, co stawia ten kraj na trzecim miejscu w rankingu światowym ( za USA i Włochami ).
Zróżnicowanie warunków naturalnych powoduje, że Francja posiada bogate i różnorodne walory przyrodnicze. Znajduje się tu wiele ośrodków turystyki nadmorskiej. Międzynarodową sławę zyskały miejscowości położone we wschodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego, zwanego Lazurowym Wybrzeżem. Klimat i roślinność śródziemnomorska oraz piękne plaże przyciągały tu odwiedzających już w XVIII w. Do najważniejszych miejscowości turystycznych należą: Saint-Tropez, Cannes, i Nicea. Posiadają one bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Cannes i Nicea są ważnymi portami jachtowymi kraju. Rozbudowana baza hotelowa wykorzystywana jest poza ścisłym sezonem turystycznym jako miejsce organizacji imprez o znaczeniu międzynarodowym ( m.in. festiwal filmowy w Cannes )oraz konferencji i kongresów. W Delcie Rodanu jedynym ośrodkiem wypoczynku nadmorskiego jest Saintines-Maries-de-la-Mer. Jego zaletą jest położenie w sąsiedztwie atrakcyjnych przyrodniczo obszarów chronionych, co pozwala na uprawianie alternatywnych metod turystyki m.in. obserwowanie ptaków, turystyka konna, rowerowa. W pierwszej połowie lat sześćdziesiątych rozpoczęto zagospodarowywanie wybrzeży Langwedocji, do tej pory podmokłych i w rezultacie słabo użytkowanych. Obecnie jest to także popularne miejsce wypoczynku nadmorskiego. Turyści koncentrują się zwłaszcza w ośrodkach Grande-Motte, Agde, Port-la-Nouvelle, Sain-Cyprien, Leucate-le-Barcares. W miejscowościach tej części wybrzeża zlokalizowano ok. 30 portów jachtowych. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych rozpoczęto także z mniejszym sukcesem zagospodarowywanie wybrzeża Akwitanii. Ośrodki turystyczne koncentrują się tutaj wokół jezior przybrzeżnych, m.in. Bassin d’Arcachan. Znacznie bardziej atrakcyjna jest pozostała część wybrzeża atlantyckiego z rozwiniętą linią brzegową, klifami, przybrzeżnymi wyspami. Rozwój turystyki nastąpiłtu już w XIX w. Do najważniejszych ośrodków turystycznych należy Biarritz, położone w pobliżu Pirenejów. Jego początki wiążą się z walorami uzdrowiskowymi, które sprowadzały tu arystokrację europejską. Biarritz posiada obecnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną: różnorodnąbazę hotelową, własny port lotniczy, centrum kongresowe i kasyna gry. W północnej części wybrzeża atlantyckiego zlokalizowane są liczne kąpieliska, a zarazem ośrodki turystyki żeglarskiej: La Rachelle, wyspa Re, Le Sables d’Ollone, La Baule, Carnac. Na wybrzeżach La Manche powstało wiele miejscowości wypoczynkowych będących zapleczem rekreacyjnym dla aglomeracji paryskiej i innych miast północnej Francji. Należą do nich: aglomeracja turystyczna Trouville-sur-Mer-Deauville, Le-Touqet-Paris-Plage, Bolougne-sur-Mer.

Obszary górskie Francji pozwalają na rozwój sportów zimowych. Najpopularniejsze ośrodki znajdują się w Alpach, gdzie koncentruje się 63% górskich stacji sportów zimowych oraz 70 % wyciągów narciarskich. Początki turystyki w Alpach sięgają XVIII w., kiedy przyjeżdżano tu przede wszystkim w celach leczniczych. Sporty zimowe zaczęły się cieszyć popularnością dopiero po 1924 r., kiedy w Chamonix zorganizowano po raz pierwszy Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Największe ośrodki sportów zimowych znajdują się w bardziej dostępnej komunikacyjnie części Alp. Chamonix-Mont-Blanc stanowi tu główną bazę wypadową; w pobliżu powstało 100 km szlaków i tras narciarskich. Inne ważne stacje sportów zimowych to Courchevel, Val-d’Isere, La Plagne, Les Arcs, Tignes, Corbier, Bonneval-sur-Arc. Na jeziorach alpejskich uprawia się sporty wodne m.in. na Annency. Turystyka zimowa ( narciarstwo zjazdowe i śladowe ) rozwija siętakże w Pirenejach, Masywie Centralnym i Wogezach. Na obszarach górskich powstało wiele uzdrowisk, na bazie wód mineralnych i walorów klimatycznych. Najbardziej znane uzdrowiska alpejskie to: Aix-les-Bains i Evian-les-Bains. Lecznictwo uzdrowiskowe rozwinęło się także w Masywie Centralnym ( Vischy ), Jurze ( Sains-les-Bains, Divionne-les-Bains ), Pirenejach ( Bagneres-de-Bigorre, Eaux-Bonnes ) i Wogezach ( Vittel ). Osobliwości świata przyrody i zróżnicowany krajobraz górski cieszą się dużym uznaniem wśród turystów. W Alpach dużą atrakcją są lodowce, zwłaszcza udostępniony do zwiedzania Mer de Glace. W Owernii można obserwować krajobraz wulkaniczny m.in. jeziora kraterowe. Słabo zagospodarowane i niedostępne Pireneje zachowały w dużym stopniu charakter dzikości. W wapiennych masywach rozwinęły się tu zjawiska krassowe. Krass występuje też w górach Jura.
Nieodłącznym elementem krajobrazu Francji, cieszącym się zainteresowaniem turystów są obszary związane z uprawą winorośli. Specjalne trasy turystyczne połączone ze zwiedzaniem piwnic i degustacją powstały m.in. w Burgundii, Szampanii, Dolinie Rodanu, w okolicach Bordeaux. W Prowansji podobną popularnością cieszą się rejony uprawy lawendy, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Innymi francuskimi atrakcjami turystycznymi są m.in.: Carcasonne- największe całkowicie zachowane średniowieczne miasto warowne w Europie z pięćdziesięcioma czterema basztami, barbakanem i zamkiem; romańskie opactwo benedyktynów na wysepce Le-Mont-Saint-Michel w Kanale La Manche; Lourdes, miejsce objawień Maryi, największy ośrodek kultu maryjnego na świecie; czy choćby stołeczny Paryż. Unikat na skalę światową stanowią prehistoryczne jaskinie w dolinie Wezery z malowidłami naskalnymi z paleolitu. Rzesze turystów przyciągają też przepiękne zamki nad Loarą. W Paryżu warto obejrzeć oprócz katedry Notre Dame, Wieży Eiffla i Łuku Triumfalnego jedno z najwspanialszych muzeów- Luwr, który wraz z oddanymi do użytku w grudniu 1997 r. nowymi salami ( m.in. sztuka starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, XVI i XVII wieczne malarstwo włoskie ) stał się drugim co do wielkości muzeum na świecie. Koniecznie trzeba też zobaczyć muzeum impresjonizmu i Muzeum Człowieka. Należy również odwiedzić cmentarz Pere-Lachaise, miejsce ostatniego spoczynku wielu wybitnych twórców m.in. Chopina, a także kultowego piosenkarza lat siedemdziesiątych, Jima Morrisona, wokalisty zespołu The Dorrs. Niedaleko Paryża znajduje się też Euro Disneyland- bajkowe miasteczko bohaterów bajek Walta Disneya.

Cała Francja to kraj licznych i bezcennych zabytków, a ich zwiedzanie najlepiej rozpocząć z przewodnikiem w ręku.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 5 minut