profil

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki z "Krzyżaków"

poleca 85% 1713 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Danusia i Jagienka to bohaterki książki pt."Krzyżacy". Poznajemy je, kiedy mają ok.13-15 lat. Danuśka jest jedyną córką Juranda ze Spychowa. Natomiast Jagienka to najstarsze dziecko Zycha i Małgorzaty - ma dwóch młodszych braci.

Danusia miała rozpuszczone błąd włosy, bladą twarz, a na niej piękne błękitne oczy. Jagienka wysportowaną smukłą sylwetkę, ciemne włosy zawsze wiązane w warkocze.

Obie dziewczyny podobały się Zbyszkowi. Subtelna i delikatna Danuśka zawsze rozpaczała nad losem swojej rodziny i przyjaciół. Bystra Jagienka starała się rozwiązać każdy problem. Lubiła rzeczy, które w ówczesnych czasach uważane były za typowo męskie. Danusia była do tego zbyt krucha

Obie bohaterki cechuje szczerość i spontaniczność uczuć. Jagienkę poznajemy, gdy serdecznie wita powracającego ojca. Nie wstydzi się swej radości, jest też serdeczna wobec Maćka i Zbyszka.

Danusię i Jagienkę łączy szlacheckie pochodzenie, uroda oraz to, że obie zostały wcześnie osierocone przez matki. Dzielą je jednak życiowe doświadczenia i usposobienia. Danusia pochodzi ze znakomitego rodu, Jagienka z mniej znanej szlachty.

Z tych dwóch postaci bardziej podobała mi się Jagienka, ponieważ potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji. Była bezinteresowna, bo mimo wszystko modliła się o zdrowie Danusi i chciała, aby Zbyszek był szczęśliwy. Myślę, że powinniśmy brać przykład z kobiety, która zawsze poradzi sobie bez mężczyzny, a nie z dziecinnej dziewczynki, która nie ma własnego zdania.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy

zmieniałyście cos jak oddałyście ta prace w domu ?

bardzo przydatne! : )

Thx 6 dostalem hahah jupiiii!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata