profil

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

poleca 88% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W powieści ?Krzyżacy?, Henryk Sienkiewicz przedstawia dwie młode dziewczyny. Obie zakochują się w młodym rycerzu z Bogdańca. Jedna z nich to Danusia, córka Juranda ze Spychowa, przebywająca na dworze księżnej Anny Danuty. Drugą jest Jagienka ze Zgorzelic. Obie zostały wcześnie osierocone przez matki. Życie ukształtowało odmiennie ich charaktery.

Danusia to dwunastoletnia blondynka, krucha, drobna osoba o anielskim głosie, którym oczarowała Zbyszka. Szczera, uczciwa, dająca sobą kierować, posłuszna dorosłym. Na dworze księżnej, wychowywana ?pod kloszem?. Przekonana że życie jest bajką. Ma otwarte serce dla innych, ratuje Zbyszka od śmierci. Jest osobą niezaradna, postępuje dziecinnie. Mało wytrzymała fizycznie i psychicznie. Porwana przez Krzyżaków, szybko się załamuje.

Jagienka to brązowowłosa dziewczyna. Wysoka, postawna, grube włosy splecione w warkocz. Sama musi troszczyć się o swój byt. Jeździ konno, poluje, strzela z łuku. Cechuje ja odwaga i męstwo. Jest osobą wysportowaną, potrafi zadbać o swój los i chętnie pomaga innym. Ma szczere i dobre serce. Ludzka krzywda nie jest jej obca. Kocha Zbyszka ale potrafi uszanować to, że on kocha inną.

Porównując te dwie postaci do siebie dostrzegamy ich przeciwieństwa. Jagienka musi troszczyć się o siebie i twardo przeciwstawiać się życiu, zaś Danusia otoczona opieką, o nic nigdy nie musiała się martwić. Do życia podchodzi jak dziecko.
Podoba mi się dorosła i odpowiedzialna postawa Jagienki.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta