profil

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

poleca 87% 112 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic to dwie bohaterki powieści H.Sienkiewicza pt.?Krzyżacy?.
Danusia była córką Juranda ze Spychowa, możnego Komesa i znanego rycerza. Nie miała rodzeństwa, a jej matka została zabita przez Krzyżaków.
Jagienka to córka możnego rycerza Zycha ze Zgorzelic. Miała ona brata Jaśka, a jej matka zmarła, gdy dziewczynka miała 12 lat.
Obie bohaterki różnią się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym ale również cechami charakteru.
Danusia była drobną, delikatną ?wiotką jak trzcinka? dziewczynką. Miała dziecinną twarz z łagodnymi błękitnymi oczami. Na długie jasne włosy zakładała wianuszek z żywych kwiatów.
Natomiast Jagienka była urodziwą, wysmukłą i wysportowaną dziewczyną. Twarz miała rumianą o szerokich ustach i modrych, bystrych oczach. Ciemne długie włosy zaplatała w warkocze.
Danusia po śmierci matki przebywała na dworze księżnej Anny Danuty Mazowieckiej, gdzie była wychowywana na damę. Umiała grać na lutni i śpiewać srebrzystym głosem. Ubierana była w piękne suknie i czerwone trzewiki z długimi nosami.
Jagienka wychowywana była w rodzinnych Zgorzelicach jak chłopak. Potrafiła doskonale jeździć konno, władać bronią, polować, pływać a także zajmować się gospodarstwem. Nie przywiązywała uwagi do strojów. Na co dzień nosiła kożuch wełną do góry i jałowicze buty. Tylko od święta, do Kościoła, zakładała odzież z sukna podbitą gronostajami (jej ojciec chciał , by wszyscy wiedzieli, że Jagienka to panna z możnego rycerskiego rodu).
Danusia budziła w ludziach podziw i wywoływała wzruszenie oraz troskliwość. Była płochliwa i lękliwa. Na przeciwieństwa losu zazwyczaj reagowała płaczem. Nieśmiała, cicha swoim urokiem potrafiła nawet zdobyć przychylność króla. Zakochana w Zbyszku troskliwie opiekowała się nim, gdy był chory.
Zupełnym przeciwieństwem Danusi była Jagienka. Dziewczyna rezolutna, odważna, zaradna i gospodarna. Opiekowała się całym majątkiem, kiedy ojciec wyjeżdżał na wojny. Pomogła Zbyszkowi i Maćkowi w zagospodarowaniu zaniedbanego Bogdańca. Z dobrego serca doglądała chorego Maćka a także opiekowała się okrutnie okaleczonym Jurandem. Była szlachetna, bo chociaż kochała Zbyszka, wybaczyła mu, że na swoją żonę wybrał Danusię. Współczuła mu później z powodu jej śmierci.
Mnie bardziej podobała się postać Jagienki, ponieważ to dziewczyna bardziej zaradna i samodzielna niż delikatna Danuśka.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata