profil

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01
poleca 89% 110 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Danusia i Jagienka to pierwszoplanowe bohaterki powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy".

Danusia to dwunastoletnia córka Juranda ze Spychowa i ukochana Zbyszka. Wygląda jak figurka z kościoła. Jest szczupła i drobna, ma piękne jasne włosy i śliczne niebieskie oczy. Ma ogromny talent muzyczny, pięknie śpiewa i gra na lutni. Danusia zdecydowanie jest jeszcze bardzo dziecinna. Jest delikatna, wrażliwa i nie potrafi sobie sama poradzić w trudnych sytuacjach. Bardzo się cieszyła, że Zbyszko został jej rycerzem, ponieważ bardzo kochała chłopca. Uratowała mu życie, narzucając na niego nałęczkę. Niestety, Danusia została porwana przez Krzyżaków i umarła z wycieńczenia.

Jagienka to córka Zycha ze Zgorzelic. Ma piętnaście lat i jest całkowitym przeciwieństwem Danusi. Jest wysoka, szczupła i dobrze zbudowana. Ma ciemne długie włosy, które najczęściej splata w warkocze. Nie jest dziewczęca, zdecydowanie woli wygodne męskie stroje. Jagienka umie świetnie pływać, strzelać z łuku i polować. Jest bardzo zaradna i potrafi bez problemu zająć się młodszym rodzeństwem. Jest świetną gospodynią. Zawsze chętnie pomaga innym w potrzebie. Po śmierci Danusi została żoną Zbyszka i miała z nim czworo dzieci.

Obydwie panny są postaciami pozytywnymi i bardzo mi się podoba. Danusia jest piękna, urocza i ma bardzo dobre serce, jednak ja na miejscu Zbyszka wolałabym Jagienkę, ponieważ jest pracowita, zaradna i jest idealnym materiałem na żonę i matkę.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata