profil

Zapotrzebowanie energetyczne i potrzeby pokarmowe

poleca 80% 995 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tekst zamieszczony poniżej został poprawiony przez nauczyciela . Nie radzę kopiować tego w całości, może się okazać, ze chodzimy do tej samej szkoły lub coś takiego. Proszę o rozwagę. Ta praca ma wam pomóc w stworzeniu własnej. Koniec wstępu.

Nasze potrzeby pokarmowe są uzależnione od wielu czynników takich jak:
-wzrost,
-wiek,
-płeć,
-klimat,
-tryb życia,
-rodzaj wykonywanej pracy
-stan zdrowia


W wieku np. 8 czy 9 lat nie musimy spożywać tylu pokarmów, ile powinien jeść dorosły człowiek. Również nasze zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki pokarmowe zmienia się wraz z naszym wiekiem, rozwojem. Inne zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i kalorie mają np. kobiety prowadzące aktywny tryb życia od kobiet, które takiego stylu życia nie prowadzą.

[tabela z średnim zapotrzebowaniem energetycznym ludzi w róznym wieku i prowadzących inne tryby życia - tabela1]

Ta tablica przedstawia zapotrzebowanie energetyczne tylko ze względu na wiek. Wiadomo nam jednak, że wiele innych czynników ma na to wpływ. Wiecie teraz na jakiej zasadzie „działa” nasz organizm? Im człowiek ma większy wysiłek fizyczny, bądź prowadzi aktywniejszy tryb życia, tym większe zapotrzebowanie energetyczne. Uczniowie potrzebują energię, aby myśleć, uczyć się – ogółem – pracować umysłowo, a do tego też potrzebujemy energii. To samo można powiedzieć o płciach. Mężczyźni, potrzebujący więcej energii muszą spożywać więcej produktów spożywczych bogatych w białko, tłuszcze, .... W przypadku białka jest podobnie. Dorosły człowiek już nie rośnie, gdyż jego szkielet jest w pełni ukształtowany, natomiast młodzież rośnie intensywnie i potrzebuje białka więcej. To świetny przykład zmiany zapotrzebowania na różne składniki pokarmowe wraz z wiekiem.

[tabela2]

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 1 minuta