profil

Kto twoim zdaniem w dramacie "Antygona" jest postacią tragiczną?

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kto twoim zdaniem w dramacie „Antygona” jest postacią tragiczną?


Z całą pewnością w dramacie Sofoklesa postacią tragiczną jest jego główna bohaterka, Antygona. Antygona jest „uwięziona” pomiędzy dwoma prawami: boskim i ludzkim. Dobrze wie, że jeżeli wybierze jedno z nich, to złamie drugie, a nie ma wyjścia, jedno wybrać musi...
Prawo boskie nakazuje godnie pochować ciało zmarłego bez względu na to, co złego uczynił w swoim życiu. Natomiast prawo ustanowione przez władcę kraju Antygony, Kreona surowo zakazuje pochowku zdrajców ojczyzny.
Jeden z braci Antygony został uznany za zdracje kraju i kiedy umarł, Kreon zabronił go pochować. Antygona idąc za nakazami bogów, a łamiąc prawo ustanowione przez Kreona, zdecydowała się dokonać pochówku brata. I tutaj właśnie mamy doskonale przedstawioną tragiczną sytuację Antygony. Mimo, iż wiedziała, że za popełnienie takiego czynu karą jest śmierć, wykazała się niezwykłą odwaga i udało jej się dzięki temu oskarżyć Kreona o znieważenie praw boskich. Gdyby zostawiła zwłoki brata na pastwę losu, oznaczałoby to, iż zgadza się z Kreonem, że również działa przeciwko bogom. A to przecież nieprawda. Z kolei łamiąc prawo Kreona, zgodziła się tym samym na swoja śmierć.
Antygona znalazła się jak to mówi polskie przysłowie „miedzy młotem, a kowadłem”... Nie mogła zrobić nic, by pogodzić te dwa prawa, musiała zaakceptować jedno albo drugie ze wszystkimi ich konsekwencjami. Wybrała to, które było zapewne w jakiś sposób zgodne z jej przekonaniami, które czuła, że mimo wszystko jest lepsze, bardziej sprawiedliwe.
Na podstawie książki Sofoklesa możemy dokładnie zorientować co to jest konflikt tragiczny, na czym polega oraz, że bycie bohaterem tragicznym w czegokolwiek lub w czymkolwiek nie jest niczym przyjemnym...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury