profil

Budowa układu rozrodczego mężczyzny

poleca 84% 2802 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jądra- zbudowane są z kanalików nasiennych ułożonych w postaci pławików. Są to gruczoły wydzielania endokrynowego, gdyż komórki śródmiąższowe znajdującego się między kanalikami produkują testosteron, zaś jako gruczoły egzokrynowe produkują plemniki.. W górnej części jąder znajdują się najądrza służące do magazynowania plemników. Ku górze odchodzą nasieniowody którym towarzyszą naczynia krwionośne i nerwy otaczają mięsień- dźwigacz jądra. Wszystko to nazywa się powrózkiem nasiennym. Jądra znajdują się w workach skórnych zwanych workami mosznowymi, które w warstwie podskórnej posiadają mięśniówkę dzięki czemu mogą się kurczyć. Znajdują się nie na jednakowej wysokości , lewe jest niżej. Nasieniowody kierują się poprzez pierścienie pachwinowe do jamy brzusznej. Podczas rozwoju jądra zstąpiły z jamy brzusznej do worków mosznowych. Kierują się one następnie ku pęcherzowi moczowemu. Jądra na bocznych ścianach łączą się z tzw. pęcherzykami nasiennymi. Ich wydzielina odżywia i wzmacnia plemniki. Jako kanały wytryskowe kierują się do nieparzystego gruczołu znajdującego się na dolnej stronie pęcherza moczowego , otaczającego cewkę moczową czyli do prostaty. Wydzielina prostaty ma barwę białą i charakterystyczny zapach i również odżywia plemniki. Gruczoły opuszkowo-cewkowe ( gruczoły Cowpera), których zasadnicza wydzielina o białej barwie przemywa cewkę moczowo-płciową przed wydzieleniem spermy. Kanały wytryskowe łączą się z cewką moczową i poprzez prącie przechodzą w cewkę moczowo-płciową.
Prącie jest narządem kopulacyjnym męskim i zbudowane jest z trzonu i żołędzia. W grzbietowej części prącia znajdują się ciała jamiste, a w jego brzusznej części ciało gąbczaste ( przez które przechodzi cewka moczowo-płciowa). Mogą wypełniać się krwią, powodując erekcję. Żołądź okryty bywa fałdem skórnym czyli napletkiem.

Rzędowość zdeterminowana jest genetycznie przez chromosomy płci ( kobieta XX , mężczyzna XY). Płeć genetyczna determinuje pozostałe cechy płci. Cechy I-rzędowe to gonady: u kobiet jajniki a u mężczyzn jądra. Cechy II-rzędowe to wszystkie pozostałe elementy układu rozrodczego poza gonadami. Cechy III-rzędowe to wszystkie pozostałe anatomiczno-fizjologiczno-psychologiczne cechy kobiety i mężczyzny. Mężczyźni maja masywniejsze kości – kobiety delikatniejsze. Mężczyźni mają bardziej szerszy as barkowy , kobiety miednicowy. Mężczyźni mają bardziej rozwiniętą rzeźbę muskulatury, kobiety lepiej rozwinięte piersi. Mężczyźni i kobiety maja różny charakter owłosienia. U mężczyzn jest ono bardziej obfite. Kobiety mają wyższy głos i bardziej delikatne rysy twarzy. Są pracowitsze wytrwalsze i mniej wrażliwe na ból.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty