profil

Żeński układ rozrodczy

poleca 72% 307 głosów

Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe – estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych. Do wewnętrznych należą: pochwa, macica, jajowody, jajniki. Do zewnętrznych, zwanych sromem, zalicza się: wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczkę, wzgórek łonowy.

Jajniki są parzystymi narządami, wytwarzającymi komórki jajowe oraz hormony płciowe: estrogeny (głównie estradiol) i progesteron, produkowany przez ciałko żółte. Znajdują się w dolnej części jamy brzusznej i są przymocowane do ściany macicy.
Jajowody są parzystymi przewodami służącymi do wyprowadzenia komórki jajowej wytworzonej w jajniku. Jeden koniec jajowodu łączy się z macicą, a drugi, lejkowato rozszerzony, znajduje się obok jajnika. Uwolnione z jajnika dojrzałe jajo zostaje wciągnięte do jajowodu, a następnie przesuwane jest w kierunku macicy dzięki skurczom mięśni gładkich oraz ruchom rzęsek nabłonka wyścielającego wnętrze jajowodu. Jajowód jest też miejscem, gdzie dochodzi do zapłodnienia.
Macica jest silnie umięśnionym narządem rozrodczym, w którym podczas ciąży rozwija się płód. Prawidłowa macica składa się z dna macicy, trzonu i szyjki macicy. Zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy prowadzi do wytworzenia łożyska. Skurcze mięśni macicy umożliwiają poród. Podczas cyklu menstruacyjnego błona śluzowa macicy (endometrium) ulega okresowym zmianom.
Pochwa pełni rolę narządu kopulacyjnego. Ponadto podczas porodu przez pochwę przechodzi płód. Zasłonięta jest błoną dziewiczą (z otworem umożliwiającym odpływ krwawej wydzieliny podczas menstruacji), która pęka podczas pierwszego stosunku płciowego.
Srom otacza przedsionek pochwy, w którym znajduje się ujście cewki moczowej i pochwy oraz łechtaczka reagująca na podniety płciowe.

Zapamiętaj

Ścianę macicy tworzą trzy warstwy: • zewnętrzna błona surowicza (otrzewna); • błona mięśniowa (zbudowana z włókien mięśni gładkich ułożonych w krzyżujące się pasma o spiralnym układzie, co pozwala na znaczne powiększenie jamy macicy podczas ciąży); • wewnętrzna błona śluzowa (podlega zmianom w cyklu menstruacyjnym).

poleca 70% 52 głosów

Oogeneza

Oogeneza jest procesem tworzenia i dojrzewania komórek jajowych. Z macierzystych komórek płciowych żeńskich w jajniku podczas rozwoju zarodkowego rozwijają się oogonia . Dzielą się mitotycznie, a następnie jako oocyty I rzędu wchodzą w mejozę jeszcze podczas życia płodowego. W końcowej fazie profazy I podziału redukcyjnego mejoza zostaje zatrzymana na wiele lat. W okresie pokwitania podwpływem hormonu folikulotropowego wydzielanego przez przysadkę następuje dokończenie I podziału...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
Żeński układ rozrodczy