profil

Męski układ rozrodczy

poleca 75% 559 głosów

Męski układ rozrodczy wytwarza plemniki, umożliwia ich wprowadzenie do żeńskich dróg płciowych, produkuje hormony męskie – androgeny. Tworzą go narządy płciowe zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnętrznymi narządami płciowymi są: jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy; zewnętrznymi: prącie i moszna.

Moszna jest workiem skórno-mięśniowym, w którym znajdują się jądra. Dzięki temu wytwarzanie plemników odbywa się w optymalnej dla nich temperaturze, o 2-3°C niższej niż w jamie brzusznej.
Jądra są parzystymi narządami składającymi się z kanalików nasiennych, w których znajdują się komórki zwane spermatogoniami. Z nich rozwijają się plemniki. Ponadto w kanalikach nasiennych znajdują się tzw. komórki Sertoliego, których zadaniem jest odżywianie plemników. Między kanalikami występuje tkanka śródmiąższowa. Obecne w niej tzw. komórki Leydiga wydzielają androgeny (głównie testosteron).
Nadjądrza powiązane są z jądrami. Stanowią miejsce, gdzie plemniki dojrzewają i są przechowywane po ich przemieszczeniu się kanalikami z jąder.
Nasieniowody są parzystymi przewodami wyprowadzającymi plemniki z nadjądrzy do cewki moczowej. Do nasieniowodu uchodzi pęcherzyk nasienny, którego wydzielina pobudza ruch plemników i zawiera substancje odżywcze.
Gruczoł krokowy (prostata) otacza początkowy odcinek cewki moczowej. Jego wydzielina wraz z wydzielinami jeszcze innych gruczołów dodatkowych (opuszkowo-cewkowych) wchodzi w skład nasienia (spermy) zawierającej plemniki.
Prącie jest narządem kopulacyjnym. Przebiegająca w nim cewka moczowa stanowi drogę moczowo-płciową. Podczas stosunku płciowego obecne w prąciu ciała wypełniają się krwią, co powoduje usztywnienie prącia (erekcję), a wytrysk (ejakulację) nasienia umożliwia jego wprowadzenie do dróg rodnych kobiety.

poleca 78% 50 głosów

Spermatogeneza

Spermatogeneza jest procesem tworzenia się i dojrzewania plemników. W okresie pokwitania, w kanalikach nasiennych z macierzystych komórek płciowych męskich, po podziałach mitotycznych, tworzą się komórki zwane spermatogoniami . Pod wpływem hormonu folikulotropowego zaczynają dzielić się na drodze mitoz, tworząc spermatocyty I rzędu. Następnie spermatocyty I rzędu przechodzą mejozę. Podczas pierwszego podziału mejotycznego tworzą się spermatocyty II rzędu , natomiast w wyniku drugiego...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
Męski układ rozrodczy