profil

Dla kogo – dzieci czy dorosłych – jest "Mały Książę"?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25
poleca 85% 2648 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Analizując przykłady i fakty mogę stwierdzić, iż „Mały Książę” jest książką przeznaczoną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przemawiają za tym następujące argumenty.

Książka ta może być różnie interpretowana w zależności od wieku. Dzieci będą ciekawiły kolorowe obrazki, baśniowość, dziecięcy bohater i jego spojrzenie na świat. Spojrzenie pełna altruizmu, wrażliwości, opiekuńczości i dociekliwości. Również bezpośrednia treść i tematyka przygodowa skutecznie działa na wyobraźnię dzieci.

Dorośli przeczytają tę książkę jako pełną przenośni, filozoficzną powieść. Dorosła osoba zwróci uwagę na „złote myśli” – aforyzmy, sentencje. Świat przedstawiony w tej książce nie będzie taki bezpośredni i prosty dla dziecka. Będzie on składał się z symboli. Róża nie będzie zwykłym kwiatuszkiem, lecz będzie symbolizować ukochaną osobę – najważniejszą na całym świecie dla Małego Księcia. Podobnie inne postacie, które zostały tu przedstawione – będą one odzwierciedleniem ludzi o różnych charakterach. Także komentowanie napotkanych zdarzeń przez Małego Księcia jest dojrzałe, wypowiadane „dorosłym” językiem. Rozważania na temat sensu życia, śmierci, samotności zainteresują dorosłych czytelników odmiennością tematu od poważnych spraw, fałszu, materializmu i konkretów obecnych w życiu dorosłego człowieka.

Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na dość intrygującą dedykację. Otóż książka ta jest dedykowana dorosłemu. Potem autor zmienia dedykację na „Leonowi Werth – gdy był małym chłopcem”. To stwierdzenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to książka, którą może przeczytać lub usłyszeć każdy – bez względu na wiek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Wypowiedzi pisemne