profil

"Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupery’ego to utwór dla dzieci czy dla dorosłych?

poleca 84% 610 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gdy pierwszy raz wzięłam do ręki ilustrowanego jak bajkę Małego Księcia, zadziwiłam się – co to bajeczki każą nam czytać w gimnazjum? Postanowiłam przeanalizować ten zagadkowy utwór i w końcu rozstrzygnąć dla kogo jest przeznaczony – dla dzieci czy dla dorosłych?
Na początku wydaje się, że odbiorcami książki mają być dzieci. W dedykacji autor mówi „… chętnie poświęcę tę książkę dziecku jakim był kiedyś ten dorosły. Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi”. Wyraźnie zwraca się z dedykacją do najmłodszych, a swój utwór umieszcza wśród „książek dla dzieci”.
Forma Małego Księcia powoduje, że zdaje się on być najlepszą lekturą dla dzieci. Napisany jest prostym językiem i wieloma cechami przypomina baśń. Obok wydarzeń i postaci realnych, występują elementy fantastyczne: baśniowa postać Małego Księcia, jego podróże po różnych planetach, mówiące zwierzęta i kwiaty.
Mały Książę może być skierowany do najmłodszych, porusza wiele dziecięcych problemów. Mówi między innymi o nierozumieniu ze strony dorosłych, ich braku wrażliwości, dlatego przede wszystkim dorośli powinni przeczytać Małego Księcia. W niekorzystnym świetlne zostali ukazani dorośli bohaterowie powieści: Pijak, Król, Bankier, Geograf, Próżny, którzy reprezentują wiele wad: zarozumialstwo, żądze władzy, egoizm, próżność, materializm, zobojętnienie na piękno i przyjaźń. W czasie swej wędrówki Mały Książę dowiaduje się, że na Ziemi samotność jest powszechna, a ludzie kręcą się w kółko, nie wiedząc czego szukają. Przedstawiając taki świat, autor na pewno nie dzieci, ale dorosłych chce zmusić do myślenia, bo przecież oni są odpowiedzialni za taki stan rzeczy.
Innym argumentem wyraźnie przemawiającym za tym że Mały Książę to jednak utwór dla dorosłych jest występowanie w utworze wielu trudnych, symbolicznych zdań. Z pewnością dziecko nie zrozumie ukrytego sensu w zdaniach jak: „Ludzie?... Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni, to im bardzo przeszkadza” lub „dobrze widzi się tylko sercem”. Trudne dla młodego czytelnika są fragmenty dotyczące, podobnego do śmierci, powrotu Małego Księcia na swoją planetę. To już problemy moralne i filozoficzne – obce światu dziecka, które nie musi je rozwiązywać ponieważ posiada zdolności „patrzenia sercem”. Dorośli, którzy tę zdolność zgubili w pogoni za pieniędzmi, sławą, wygodami, są przez autora Małego Księcia prowokowani do zastanowienia się nad prawdziwymi wartościami, takimi jak: przyjaźń, miłość, piękno.
Myślę że wszystkie przesłania tej książki, mówiące o przyjaźni, miłości i samotności ludzi, są kierowane do dorosłych, bo to oni , a nie dzieci, zetknęli się w swym życiu z takimi skomplikowanymi problemami. Po dokładnym przeanalizowaniu Małego Księcia uważam że jest to utwór przeznaczony dla dorosłych. Myślę, że jego przeczytanie i zrozumienie przez dorosłych ułatwi życie nie tylko im, a także dzieciom i młodzieży.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty