profil

Witaminy

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W.I.T.A.M.I.N.Y.!!=)

RODZAJE WITAMIN

Witaminy na skalę przemysłową otrzymuje się na drodze metod syntezy chemicznej. Tylko w niektórych przypadkach stosuje się metody syntezy technologicznej. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: witamina A, D, E i K. Ich nadmiar magazynuje się głównie w wątrobie, a nadmierna podaż może spowodować zatrucie, określane mianem hiperwitaminozy. Witaminy rozpuszczalne w wodzie, a należą do nich: witamina C i witaminy grupy B, w przeciwieństwie do poprzednich wchłaniają się z przewodu pokarmowego niezależnie od obecności kwasów żółciowych i za wyjątkiem witaminy B12
nie są magazynowane w organizmie. Ich bardzo wysokie dawki mogą spowodować objawy uboczne np. w postaci wymiotów lub choroby nerek.

Syntetyczne postacie witaminy A znajdują zastosowanie w leczeniu łuszczycy i w trądziku. Jej źródła w pożywieniu - suszone owoce, marchew, przetwory mleczne, olej rybny, wątróbka.

Witamina D znajduje zastosowanie zewnętrznie także w leczeniu łuszczycy, a także w niewydolności nerek oraz w objawach niedoboru: zaparcia, zwiększona podatność na infekcje, bóle kostne, upośledzony wzrost, zniekształcenie kości, zwłaszcza u niemowląt. Jej źródła w pożywieniu to: jaja, olej rybny, olej z wątroby dorsza, margaryna, przetwory mleczne. Głównym źródłem witaminy D jest ekspozycja na działanie promieni słonecznych.

Witamina E stosowana jest w chorobach układu krążenia, a także w niedoborach klinicznych (zespół złego wchłaniania). Jej źródła w pożywieniu to: zielone warzywa, margaryna, oleje roślinne.

Witamina C - wspomaga leczenie infekcji, szkorbut, proces leczenia ran. Jej źródła w pożywieniu to: owoce cytrusowe, papryka, czarna porzeczka, wiśnie oraz ziemniaki. Kwas foliowy znalazł zastosowanie w leczeniu anemii megaloblastycznej, małopłytkowości, zapobieganiu defektom cewy nerwowej płodu (400mg dziennie od chwili poczęcia do końca pierwszego trymestru ciąży). Źródła kwasu foliowego w pożywieniu - kasze, fasola, jaja, pieczywo pełnoziarniste.

Witaminy grupy B:
- witamina B1 - zapalenie nerwów, alkoholizm
- witamina B2 - kliniczne objawy niedoboru np. pęknięcia skóry, zapalenie języka, pieczenie i łzawienie oczu, zawroty głowy, drżenia rąk, zaburzenia koncentracji i pamięci, łysienie
- witamina B3 (PP) - kliniczne objawy niedoboru np. bóle głowy, osłabienie, utrata apetytu, drażliwość, a także: miażdżyca tętnic, obniżanie stężenia lipidów
- witamina B6 - anemia, dystrofia mięśniowa, neuropatia obwodowa
- witamina B12 - anemia złośliwa, zapobieganie defektom cewy nerwowej.


Witamina K znajduje zastosowanie w zapobieganiu chorobie krwotocznej. Jej źródła w pożywieniu to: pomidory, zielone warzywa, ziemniaki, kiełki soi.

Najwięcej naturalnych witamin znajduje się w owocach i warzywach. Niestety transport, przechowywanie ich, gotowanie lub mrożenie powoduje ich zniszczenie. Nasz styl życia oraz zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że jesteśmy zmuszeni uzupełniać braki witamin i minerałów tabletkami. W aptece bez recepty znajdziemy wiele preparatów witaminowych, które można wybrać odpowiednio do swoich potrzeb.
ROBIŁĄ KACZKA20-TUSZYN(CRAZY DUCK)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty