profil

Czy i dlaczego "Syzyfowe prace" można nazwać radosnym hymnem życia?

poleca 85% 233 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Syzyfowe Prace” są radosnym hymnem na przekór wszystkiemu ponieważ nawet w bardzo ciężkich czasach młodzi ludzie powinni się cieszyć i realizować swoje plany.
Uważam ,że Stefan Żeromski w swoim utworze przedstawiając losy młodego chłopca chciał nam pokazać jak żyło się w czasach zaboru rosyjskiego . Główny bohater był bardzo bystry i żądny wiedzy . Uczył się bardzo dobrze . Na początku w nowej szkole czuł się osamotniony, ale już wkrótce znalazł wielu kolegów. Rodzice byli z niego dumni , tęsknili za nim. Chcieli dla niego jak najlepiej. Niestety wszystko pokrzyżowała śmierć matki Marcina, nie załamał się jednak . Wrócił po wakacjach do gimnazjum , była to nowa szkoła , gdzie rozmawiało się tylko po rosyjsku . Marcin wstąpił do rosyjskiego kołka teatralnego i był tam gwiazdą .Nauczyciele go rozumieli. Mógł rozwijać swoje talenty. Po wielu przejściach w szkole zrozumiał jednak , że najważniejszy jest jednak honor i patryjotyzm. Wstąpił do kółka samokształceniowego , gdzie mimo niebezpieczeństwa mógł wraz z kolegami mówić po polsku i czytać polskie ksiązki . Sądzę , ze Marcin mimo życiowej tragedii , którą była śmierć matki , znalazł sens życia i był na swój sposób szczęśliwy. Uważam , że gdyby żył w naszych czasach jego życie na pewno wyglądałoby inaczej , ale nie wiadomo czy byłoby lepsze .
W takich czasach ludzie mimo przeszkód znajdują sens swojego życia , a zdobycie , czy osiągniecie wyznaczonego celu dodaje im więcej satysfakcji .
Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa chociaż nie wszyscy tak uważają. Wielu myśli, że jest nudna i nawet do niej nie zaglądają . Przyznam się, ze na początku także czytałam ją z pewną niechęcią, ale w miarę czytania wydawała mi się coraz ciekawsza.
Myślę , że każdy młody człowiek powinien doszukać się w niej przynajmniej dwóch morałów. Pierwszy to taki , ze docenia się ludzi dopiero po śmierci , natomiast drugi , że trzeba się spieszyć kochać , bo w każdej chwili może zabraknąć tej drugiej osoby. Jednak na przekór wszystkiemu należy dążyć do celu i realizować swoje marzenia i ideały .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi